Konya Tarım Fuarı'nda bizleri neler bekliyor?

26 Mayıs 2014 Pazartesi - 11:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Tarımın Türkiye'deki önemli merkezlerinden olan Konya 27 – 31 Mayıs tarihleri arasında 12. kez tarım fuarına ev sahipliği yapacak.
Tarımın Türkiye'deki önemli merkezlerinden olan Konya 27 – 31 Mayıs tarihleri arasında 12. kez tarım fuarına ev sahipliği yapacak.

Tarımın Türkiye'deki önemli merkezlerinden olan Konya 27 – 31 Mayıs tarihleri arasında 12. kez tarım fuarına ev sahipliği yapacak. En yeni tarım teknolojilerinin sergileneceği fuarda ilk kez görücüye çıkarılacak modelleri sizler için bir araya getirdik

Bu sene 27 - 31 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan Konya Tarım Fuarı'nda firmalar hem mevcuttaki hem de ilk kez görücüye çıkaracakları modelleri ile katılacaklar. Konya Tüyap Fuar Merkezi'nde 12. kez gerçekleştirilecek olan fuar, açık ve kapalı toplam 60 bin metrekare alanda düzenlenecek. 2013 yılında 28 ülkeden bin marka ve 535 firmanın katıldığı fuara 130 binden fazla ziyaretçi ilgi göstermişti. Pek çok yeni modelin ilk kez görücüye çıktığı fuarda bu sene de tarımdaki yenilikler ilk kez çiftçilerle buluşacak. Peki bizleri 12. Konya Tarım Fuarı'nda ne gibi yenilikler bekliyor?

 

Yılın traktörü Konya'da

axion
 

Enka Pazarlama'nın Türkiye Distribütörlüğünü yaptığı Claas'ın, yeni Axion serisini ilk kez Konya Tarım Fuarı'nda görücüye çıkarması bekleniyor. Axion 800 ve 900 serilerine ait modelleri Enka Pazarlama'nın standında ilk inceleyebilirsiniz. Axion 900 serisi Claas'ın tanıtımını 2 sene önce yaptığı bir seri. Bu segmentte yani 300 - 400 HP arasında Claas'ın ürün gamı eksikliğini yeni Axion 900 serisi dolduran Claas, aynı segmenteki Xerion modelinin standartlar anlamında üst seviye olduğu için Axion serisini pazara sürmüştü. Axion 900 serisinin yanı sıra geçen sene yenilenen Axion 800 serisi Agritechnica fuarında '2014 Yılın Traktörü' ve 200-250 HP segmentinde Euro 4 motora sahip olan traktörü Enka Pazarlama, özellikle büyük balya makinesi ve büyük ekipmanla iş yapan kullanıcılara yönelik olarak sergilemesi bekleniyor. Enka Pazarlama Tarım Makinaları Müdür Yardımcısı Ahmet Yenişehirli, hem dizaynı, hem performansı ile yeni Axion'un rakiplerinden ayrılan bir model haline geldiğini söyledi.

 

Yeni Jaguar 800 serisi

jaguarYeni Jaguar 800 serisi silaj makinesi.

Enka Pazarlama'nın Claas'ın traktör modelleri haricinde kendi yürür tarım makinelerinden yeni Jaguar 800 serisi silaj makinesini de Konya'da çiftçilerin beğenisine sunması bekleniyor. 2014'te yenilenen ve eski Jaguar 800 serisinin devamı niteliğindeki model yeni dizaynı, kabini ve CEBIS işletim sistemi ile pazara sunulacak. "Silaj makinesi pazarında dünyada ve Türkiye'de pazar lideriyiz ve bu konumumuzu güçlendirmek istiyoruz" diyen Yenişehirli, yeni Jaguar serisinin bu doğrultuda önemli olduğuna dikkat çekti. Yenişehirli, bu makineler haricinde lansmanını geçtiğimi yıl yaptıkları, Quadrant 3300 serisini de balya pazarındaki hareketlilik nedeniyle Konya Tarım Fuarı'nda görücüye çıkaracakların söyledi.

 

Erkunt'tan Common Rail motorlu traktör

erkunt traktör
Yeni nesil teknoloji “Common Rail” motorlu traktörler

Erkunt Traktör, Konya Tarım Fuarı'nda daha az yakıt tüketen ve daha az karbon salınımı sağlayan yeni nesil teknoloji “Common Rail” motorlu traktörleri Konya Tarım Fuarı'nda ilk kez görücüye çıkaracak. Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Erkunt Armağan da yeni nesil motor teknolojili Haşmet 110 modeli başta olmak üzere, diğer modellerin de lansmanını yapmak için Konya Tarım Fuarı'na katılacağı bildirildi. Common Rail teknolojisini yerli traktör üreticileri arasında ilk kez kullanan Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Erkunt Armağan, "Yıllardır hep daha iyiye ulaşmak için çalıştığımızı artık hem sizler, hem çiftçilerimiz gayet iyi biliyor. Bu sefer Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika’da kullanılması zorunlu olan ama Türkiye’de kullanımı daha mecbur tutulmamış Common Rail motorla yaptığımız “pırıl pırıl, çevreci” traktörlerle çiftçilerimizin karşına çıkacağız. Bu motorlar teknolojileri gereği doğayla, ürünle ve insan sağlığı ile en barışık motorlar. Traktör sektöründe dünya çapında bundan daha ileri bir teknoloji henüz yok. Türk çiftçisi dünyadaki her türlü tarımsal teknolojiyi yakından takip edip öğrenmeye çalışırken, biz de kendilerini bu üstün motor teknolojisi ile biran evvel tanıştıralım istedik. Eminim Türkiye çapında teste çıktığımız zaman traktörümüzü kullanacak sevgili çiftçilerimiz bu motordan çok etkilenecek ve adeta bir araba kullanıyormuş gibi hissedecekler kendilerini traktörün direksiyonuna geçtiklerinde" dedi. Yüksek basınç ve kontrollü yanma sağlayan ve bu sayede daha az enerji sarfiyatıyla daha verimli performans veren Common Rail motor, uzun pompa ömrü, ön püskürtme ile daha sessiz çalışma, çevreye duyarlılık ve düşük yakıt tüketimi avantajlar sağlıyor.

 

Bir kişi ile tüm çiftliğin işini hallediyor 

fimaks
Fimaks

Türkiye’de ilk defa tüm hayvan yemleme sürecini tek kişinin yapabilmesini sağlayabilecek nitelikte ‘kendi yürür yem karma makinesi’ üreterek Fimaks, yatay yem karma makinesinin yanı sıra farklı tonajlardaki arkadan dikey atan katı gübre römorklarına yeni bir model daha ekledi. Karacabey'deki farikalarında çalışmalarına devam eden firma, çiftçilerden gelen istekler ve Ar-Ge çalışmaları neticesinde arkadan dikey atan 4, 10 ve 18 tonluk katı gübre römorklarına ilave olarak 5 tonluk katı gübre römorku üretimine de başladı. Bu römokları ilk kez Konya Tarım Fuarı'nda çiftçilerle buluşturacak.

 

Hisarlar'dan 5 yeni model

Hisarlar Tarım
 

 Hisarlar Tarım'da Konya Tarım Fuarı'nda yeni modellerle yerini alacak. Fuarda büyük balya makinesi, küçük balya makinesi, koşullandırıcılı çayır biçme makinesi, bahçe tipi sabit mini rotovatörler, bahçe tipi hidrolik kaydırmalı mini rotovatörler’i ilk kez görücüye çıkaracak olan firma, ekipman alanında en fazla yeni ürünün sergileneceği standa sahip olacak. Türkiye'nin ilk tarım makineleri Ar-Ge merkezine sahip olan firma, bu merkezi oldukça aktif şekilde kullanıyor. Hisarlar Ceo’su Zafer Türker: "Tarım sektörüne farklı bakış açıları kazandırmayı ve fayda bazlı projeler üretmeyi hedefliyoruz. Tüm dünyanın üzerine çalıştığı en önemli konulardan biri olan tarım modernizasyonu Hisarlar olarak en çok önemsediğimiz konu başlıklarından biridir. Ar-Ge Merkezimiz ile beraber yeni ürünler, daha verimli çalışacak ürün geliştirmeleri yapıyoruz ve yeni projeler yapmayı hedefliyoruz. Tarım makineleri sektörü için geliştirdiğimiz inovatif ürünlerle bakış açımızı hedef kitlemize sunuyoruz" dedi.

 

 

400 HP'lik MF 8700 Konya'da

massey
Massey Ferguson ilk 400 HP’ lik traktörü yeni MF 8700 serisini ile çiftçilerin beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

Massey Ferguson ilk 400 HP’ lik traktörü yeni MF 8700 serisini ile çiftçilerin beğenisine sunmaya hazırlanıyor. 8.4 litre hacminde, 6 silindirli Agco Power motorlarla donatılmış yeni traktör serisi 240-400 HP aralığında beş modelden oluşuyor. Farklı donanım paketleri ile birlikte kademesiz Dyna - VT şanzıman, ağır hidrolik uygulamalar için CCLS (kapalı merkez) Hidrolik sistem, muadillerine göre % 16'ya varan yakıt tasarrufu sağlayan ikinci nesil SCR sistemi gibi bir çok özellik bu seride standart olarak sunuluyor. Bunun haricinde Massey Ferguson, traktör pazarının en güçlü 4 silindirli modeli yeni MF 6600 serisini de Konya Fuarı'nda görücüye çıkaracak. 130-160 HP aralığındaki dört silindirli Agco Power motora sahip yeni MF 6600 serisi traktörler özellikle manevra kalibiliyetleri ile çiftçilerin ilgisini çekecek. Ayrıca bu model düşük yakıt tüketimi, seride ilk defa sunulan kademesiz Dyna-VT şanzımanı, zengin donanım seçenekleri ile çiftçilere sunulacak.

 

Yeni MF 5600 serisi de Konya'da

agro
 MF 5600 serisi de Konya Tarım Fuarı'nda ilk kez sergilenecek. a

Yeni AGCO Power motoru, tamamen yenilenen kabini, Dyna-4 şanzımanı ile MF 5400 serisinin yeni yüzü olan MF 5600 serisi de Konya Tarım Fuarı'nda ilk kez sergilenecek. Yeni MF 5600 serisinin daha temiz bir çevre için ikinci nesil SCR sistemi ile donatılan motoru ve 110-130 HP aralığındaki 3 modeli ile çiftçilere sunulacak. Bunun yanında Massey Ferguson'un yeni bağ ve bahçe traktörü MF 2600 GE'de Agco'nun Konya'daki standında sergilenecek. 58 HP gücündeki MF 2620 GE ve 65 HP gücündeki MF 2630 GE modelleri ile bu alandaki yelpazesini genişleten marka dayanıklılığı, düşük yakıt tüketimi, çekiş gücü ile bağ ve bahçe tarımında iddialı olacak.

 

New Holland TDD Delta Serisi ile Konya'da 

new holland
 

 Orta sınıf tarımsal işletmelerinin tercih listesine ekleyeceği New Holland TDD Delta serisi traktörler Konya'da sergilenmesi beklenen bir yeni model. New Holland TDD ailesinin yeni üyesi TDD Delta bütçe dostu yönüyle öne çıkıyor. 4 silindirli Tier III normuna uygun motora sahip olan TDD Delta serisi, 75 HP, 88 HP, 98 HP ve 110 HP güce sahip 4 farklı modelde pazara sunulacak. 75 HP’lik motor 1400 d/d itibariyle 298 Nm tork, 88 HP’lik model yine 1400 d/d itibariyle 356 Nm ve 98 HP’lik model ise 390 Nm tork, 110 HP ile ailenin en güçlü üyesi ise 1400 d/d’de 430 Nm tork sunuyor. Tüm motorlarda turbo besleme ve intercooler standart olarak sunuluyor. Bakım onarım maliyetini düşürerek çiftçinin bütçesine yardımcı olan yeni TDD Delta Serisi 3 kademe ve 4 hız vitesi sayesinde sürücünün ihtiyacı olan tüm hızların elde edilebildiği 12x12 transmisyona sahip. Direksiyon yanına yerleştirilen mekanik ileri–geri mekik kolu ile TDD Delta Serisi, tüm ileri vites hız aralıklarını geri vites için de sağlıyor. İleri-geri mekanik mekik kolunun direksiyonun yanına yerleştirilmiş olması ise manevralarda sürücüye kullanım kolaylığı ve ergonomi sunuyor. 4 adet hidrolik güç çıkışı bulunan TDD Delta Serisi modellerinde; çeki, pozisyon, karma ve yüzdürme fonksiyonlarının standart olarak kullanılabildiği ve sıra sonu dönüşlerinde kolaylık sağlayan Lift 0-matic sistemine sahip üstün bir hidrolik yapı mevcut. Çiftçiler, TDD Delta Serisinin 3.565 kg’lık kaldırma kapasitesi sayesinde, farklı birçok ekipmanla çalışabilme olanağı buluyor. Modern kabini sayesinde 5,5 m2 cam alana sahip yeni TDD Delta Serisi, 360 derece geniş görüş açısı sağlıyor. İleri teknoloji ve Türk mühendislerinin özverili çalışması sonucu geliştirilen kabin izolasyonu, kabin içerisinde sadece 79.5 dB(A)’lık, gürültü kirliliğinden uzak ve sessiz bir çalışma ortamı sunuyor.

deutz
SAME ve DEUTZ-FAHR markalı yeni modellerini tanıtacak.

Yeni Same ilk olarak Konya'da

Same Deutz Fahr Konya tarım fuarında Türkiye pazarına sunacağı SAME ve DEUTZ-FAHR markalı yeni modellerini tanıtacak. Same markasında Türkiye'de üretilecek yeni bahçe serisini sergileyecek olan Same Deutz-Fahr, modelin ilk tanıtımını dünya da ilk defa Konya Tarım Fuarı'nda yapacak. Deutz-Faht markasında ise, yeni 110 ve 120 HP gücünde 5C serisi, 190 HP gücünde CVT şanzımanlı ileri teknolojik özelliklere sahip ve Agritechnica Fuarı'nda İnovasyon ödüllerini kazanmış yeni 6190 TTV modeli yüksek beygirli ileri teknoloji meraklılarının beğenisine sunulacak.

 

Fotoğraflar

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER