Biçerdöverle hasatta dane kaybı nasıl önlenir?

05 Temmuz 2019 Cuma - 10:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Biçerdöverle hasatta dane kaybı nasıl önlenir?
Biçerdöverle hasatta dane kaybı nasıl önlenir?

Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Yılmaz, hasat öncesi biçerdöverlerin bakımlarının yapılmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak yapılan bakımlarla hasat kaybının önüne geçilebileceğini söyledi.

Ülkemizde ekilen yaklaşık 17 milyon tarım arazisinin hasadı, yüzde 65-70 oranında kendi yürür hasat makineleri ile gerçekleştirildiğine dikkat çeken Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Yılmaz, kendi yürür hasat makinelerinin kullanımı ve ürün hasadı sırasında karşılaşılan bazı sorunların olduğunu aktararak sözlerine şu şekilde devam etti: “Biçerdöverler hasat makineleri içerisinde en çok kullanılan makinedir. Ülkemizde yaklaşık 15 bin adet biçerdöver bulunmakta olup, bu makinelerin hemen hemen tamamı müteahhitlik yöntemiyle işletilmekte.”

Dane kaybı başlıca sorun

Prof. Dr. Deniz Yılmaz, “Ülkemizde kendi yürür hasat makineleri içerisinde önemli bir yer tutan biçerdöverler ile her yıl ortalama 25 milyon ton ürün hasat edilmekte olup, biçerdöver ile ürün hasadında dane kaybı başlıca sorun olarak bilinmektedir. Biçerdöver ile yapılan hasatta kabul edilebilir dane kaybı yasal sınırı yüzde 2 iken, uygulamada bu değere ulaşmak oldukça güç. Oluşan dane kaybının yalnızca yüzde 1 azaltılması durumunda 250 bin ton tahıl toprağa dökülmeyecek ve yaklaşık 120 milyon TL’lik bir gelir ülke ekonomisine kazandırılmış olacaktır. Biçerdöver ile ürün hasadında birçok problem vardır. Öncelikle biçerdöverlerin kayıt, tescil ve periyodik muayenelerinin yapılması gerekmektedir” dedi. Traktör tescil işlemlerinin emniyet genel müdürlüğü bünyesinde yapılmasına karşın biçerdöver tescil işlemler TZOB sorumluluğunda olduğunu belirten Yılmaz, biçerdöverleri daha etkin kontrol etmek için bu sorumluluğun Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şubesi’ne verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Yılmaz, “Her türlü taşıt için periyodik muayene olmasına karşın biçerdöver için periyodik muayene bulunmamakta. Hasat öncesi kontrol işlemlerinin, iş güvenliği ve makinanın ayarlanabilir ölçütleri açısından akredite olmuş kuruluşlar tarafından periyodik muayenenin yapılması gerekmektedir” dedi.

Biçerdöver karnesi

Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Yılmaz, “Ürün kayıplarının önemi ve kendi ürününe sahip çıkması konusunda çiftçinin bilinçlendirilmesi ve çiftçimizin kolaylıkla anlayabileceği dane kayıplarının pratik yöntemlerle belirlenmesine yönelik eğitimlerin arttırılması gerekmektedir. Örneğin, basit dane kayıp ölçme yöntemi olan iki karış yöntemi, namlunun altından iki karışlık x iki karışlık alan belirlenir, bu alanda tarla veriminin yüzde 10'u kadar dane olması müsaade edilen rakamdır. Örneğin tarla veriminin 500 kilogram olması durumunda iki karışlık alanda en fazla 50 adet dane olmalıdır. Biçerdöverlerin her birinin bir karnesi ve onlardan sorumlu olan Tarım Makinaları ve Teknoloji Mühendisliği mezunu bir ziraat mühendisi olmalıdır. Yetki belgesi ile hasat yaptıran çiftçiye prim desteği verilmelidir. Bu nedenle müteahhitte oluşacak yük biçme fiyatını arttıracak, bu durum çiftçiye yansıyacak oda bunu devletten alacak, devlette hem destek hem de dane kaybını azalttığından dolayı ülke kalkınmasına katkıda bulunacak” şeklinde konuştu. Hasat sırasında da yapılan kontrollerde hasat ayarları tam yapılmamış ve fazla dane kaybı yapan biçerdöverlere Kabahatler Kanuna göre işlem yapıldığını belirten Deniz Yılmaz, “Dane kaybı kesinlikle bir kabahat değildir, milli servetin boşa gitmesidir. Bu nedenle cezai yaptırımların arttırılması gerekmekte. Hasat kaybını yüzde 7 indirmemiz durumunda İstanbul'un 223 günlük ekmek ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Biçerdöver operatörü yetiştirme kurslarının müfredatlarının yeniden düzenlenmiş gerekmektedir” dedi.

 

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER