RB serisi yeni balya makineleri tarlaya indi

03 Temmuz 2019 Çarşamba - 13:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

RB serisi yeni balya makineleri tarlaya indi
RB serisi yeni balya makineleri tarlaya indi

AGCO, Konya Tarım Fuarı’nda ilk kez tanıttığı RB serisi yeni balya makinelerini, farklı illerde gerçekleştirdiği tarla denemelerinde çiftçilerle beğenisine sundu. Tarlalardaki yerini almaya başlayan MF RB serisi yeni balya makinesi, hızlı ve etkili balyalama avantajı sunarak, çiftçilere yakıt ve zaman tasarrufu sağlıyor.

AGCO’nun dünyaca ünlü markası Massey Ferguson’un yeni MF RB serisi silindirik balya makinesi, ot ve sap balyalama sırasında maksimum besin öğesi içeren en iyi kalitede ürünü elde etmek için çok sayıda işlemi birleştiriyor. Bu sayede zaman ve yakıt tasarrufu sağlayan değişken ve sabit odalı iki yeni versiyonu ile bu balya makineleri, kullanıcılarına hızlı ve etkili bir balyalama imkanı sunuyor. Bu yıl Mart ayında Konya Tarım Fuarı’nda RB 3130F ve RB 4160V modellerini çiftçiler ile buluşturan AGCO, yıl içinde RB serisinin paketleme yapabilen versiyonunu da piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Massey Ferguson Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Mete Has, MF RB serisinin, yüksek kalitesi, dayanıklılığı ve üniform balya üretimi ile Türk çiftçisinin ihtiyaçlarını karşılayacak en doğru ürün olacağını belirtti.

Mete Has – MF Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü

Öne çıkan özellikler

RB Serisi balya makinelerinin öne çıkan özellikleriyle ilgili açıklamada bulunan Satış ve Pazarlama Müdürü Mete Has, “90 cm’den 160 cm ve 90 cm’den 180 cm çapa kadar değişebilen balya odası ölçüsünün yanı sıra sabit olarak 125 cm çapa sahip ve standart 123 cm’lik balya genişliği ile ürün nemine ve tipine (ot, saman) bağlı olarak 150-300 kg aralıklarında balyalama yapan RB serisi balya makineleri, en az 5 adet küçük prizmatik balya makinesinin iş kapasitesini sunuyor ve büyük prizmatik balya makinelerinin ihtiyaç duyduğu traktör motor gücüne nazaran daha düşük beygir gücüne sahip olan traktörler ile işletilebiliyor” dedi. Mete Has, “2, 2,25 ve 2,4 m toplama düzeni (pick-up) seçenekleri sunan balya makinesi, daha yüksek bir çalışma hızı ve daha düşük gürültü seviyesi sağlarken, daha az bakım gerektiriyor. Gerek sabit odalı gerekse de değişken odalı modellerde opsiyon olarak bulunan 13, 17 veya 25 bıçakla sunulan Xtracut kıyıcı, her koşulda optimum kesme performansı sunarken, Sabit Basınç Sistemi (CPS), yaylı ve hidrolik faaliyetleri birleştirerek balya oluşturma sırasında sabit basınç elde edilmesini sağlıyor. Xtracut versiyonda yer alan Hydroflex Control özelliği sayesinde tıkanmaların önüne geçen MF RB serisi, bu sayede tarlada kayıp zaman en aza indirerek, üzerinde konumlanan 2 adet file (ağ) rulosu sayesinde durmaksızın 600 adede yakın balyalama yapılabiliyor” şeklinde konuştu.

 

Balyalamada silindirik makine tercihi

Dünyada balyalama işinde yüzde 95 oranında silindirik makinesinin tercih edildiğine dikkat çeken Mete Has, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Dünyada balyalama işinin yüzde 95’i silindirik balya makinesi ile yapılırken, Türkiye’de bu durum tam tersine gerçekleşiyor. Silindirik ve küçük kare balya makineleri iş gücü, akaryakıt tüketimi, traktör ve uygun motor beygir gücü kullanımı, tarladaki ürün açısından kıyaslandığında, sonucun yüzde 95 oranında kare balya makineleri aleyhinde olduğunu net bir şekilde gözlemlemek mümkün.”

Balya makineleri çiftçilerle buluştu

Massey Ferguson Pazarlama ve Ürün Uzmanı Serdar Eral ise kaba yem üretimi açısından Türkiye hayvancılığına yüksek katkısı bulunan Ege, İç Anadolu ve Marmara bölgesinde, İzmir/Bayındır, Kırklareli/Lüleburgaz ve Konya/Karapınar’da gerçekleştirilen tarla denemelerinde çiftçiler ile bir araya geldiklerini ve silindirik balya makinesinin, küçük prizmatik balya makinesine göre daha fazla avantaja sahip olduğuna kendilerini de tanıklık ettiğini belirtti.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER