Tarımsan, dünya markası olma yolunda

28 Haziran 2019 Cuma - 10:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Tarımsan, dünya markası olma yolunda
Tarımsan, dünya markası olma yolunda

Tarımın başkenti Konya’da üretim faaliyetlerini sürdüren Tarımsan, dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor. Geçtiğimiz günlerde yeni fabrikasına taşınan ve yeni ürünlerini çiftçilerle buluşturan firma, yurt içi pazarı başta olmak üzere 15 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Türkiye'nin en fazla tarım alanına sahip şehirlerinden biri olan Konya'da mekanizasyon üzerine üretim gerçekleştiren Tarımsan, çiftçilerin ihtiyaçlarına yönelik ürünlerini geliştiriyor. Uzun yıllar tarım sektörüne hizmet veren Şaban Büyükeken tarafından 2017 yılında kurulan firma, kurulduğu günden bu yana da sektörde önemli işlere imza atıyor. Üretiminde kaliteden asla taviz vermeyen Tarımsan, müşterilerine toprak hazırlama ve ara çapa makineleri grubunda rotovatör, gobley, frezeli çapa, çizer patlatma ve dik mikser ürünlerini sunuyor.

 

Çiftçi talepleri ve kalite

Sektörde yer alan önemli markalarda çeşitli görevlerde yer alan Tarımsan Genel Müdürü Şaban Büyükeken, "Uzun yıllardır tarım makineleri ve traktör sektörünün içerisinde yer alıyorum. Birçok markada farklı pozisyonlarda görev yaptım. Daha sonra tarım makinesi üretme fikri ile yola çıkarak Tarımsan’ı kurdum ve çiftçilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda üretim yapmaya başladık” dedi. Çiftçinin ne istediğini bilerek üretim yapmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Büyükeken, üretimde önceliklerinin çiftçi istekleri ve kalite olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “İşimizi seviyoruz. İşimizi sevdiğimiz için de kalitemizden taviz vermeden üretimimize devam ediyoruz. Şu anda ürün portföyümüzde toprak hazırlama ve çapa makineleri ürün grubu üzerine yoğunlaştık. Amacımız, çiftçinin ne istediğini bilmek ve ürünlerimizle çiftçilerin ihtiyaçlarına cevap vermektir. Çiftçiler bizim için çok değerlidir. Bu bağlamda üretimlerimizi çiftçilerin çiftçilerin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda belirliyoruz."

Şaban Büyükeken – Tarımsan Genel Müdürü

Toprak hazırlama ve çaba

Ürün gruplarında yer alan tarım makinelerinin modelleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Genel Müdür Büyükeken, “Toprağı dikey olarak işlemeye yarayan, kuyruk mili ile çalışan, sert toprakların hazırlanması için kullanılan rotovatör grubumuzda 1.85’den 4 metreye kadar üretim gerçekleştiriyoruz. Katlanır rotovatör ürün grubumuzun da bu yıl alt yapısını tamamlayıp, 2020 yılı itibariyle de üretimine başlayacağız. Dik mikser grubunu bu sene ilk defa üretmeye başladık. Bu grupta da 2, 2,5, 3, 3,5 ve 4 metre şeklinde üretim yapıyoruz. Bu ürünlerimizi geçen ay düzenlenen Konya Tarım Fuarı’nda çiftçilere sergiledik ve yoğun ilgi gördü. Gobley grubunda 18’liden 32’liye kadar üretimlerimiz mevcut. Frezeli çapada ise dünyada bu grupta tahmin ediyorum ki Tarımsan bu konuda bir ilki başardı. 30 santim ve 120 santime kadar ekilen tüm ürünlerin ara çapa makinelerinin gübreli, gübresiz opsiyonlu şekilde dünya pazarına sunuyoruz. 30 santimden 120 santime kadar ekilen tüm ürünlerin ara çapa makinelerini üretiyoruz. Bunun yanı sıra müşterilerimizin talepleri doğrultusunda özel üretimde gerçekleştiriyoruz.”

Bayilik ve şubeleşme

Türkiye’de özellikle toprak işleme ve ara çapa makineleri ürün grubunda kısa sürede önemli yol kat ettiklerinin altını çizen Şaban Büyükeken, temelde kalite ve markalaşmayı hedefledikleri için hızlı bir şekilde ilerlediklerini söyledi ve Tarımsan’ın satış ve pazarlama organizasyonuyla ilgili şunları ekledi: “Çizdiğimiz 5 yıllık planın üçüncü yılında bir yol kat ettiğimizi gördük. Artık Türkiye’nin tüm bölgelerine ve yurt dışına hizmet vermek için çalışmalara ağırlık vereceğiz. Bu kapsamda da Türkiye’de bayilik, yurt dışında da şubeleşmemeyi hedefliyoruz. Türkiye’de bayileşme olacak. Tarımsan’ın prensiplerine ve standartlarına uyan bayiler konusunda kararlarımızı verip, onlarla birlikte bu yolda yürüyeceğiz. İç pazarda Türkiye’de yeşil tarımın yapıldığı bölgelerde daha etkiniz. Ege, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Marmara ve Akdeniz Bölgesi’nde daha yoğunuz. Dünyanın yaklaşık 15 ülkesine direkt ihracat yapıyoruz. Şu anda görüşmekte olduğumuz yeni ülkeler ve pazarlar var.”

Yeni fabrika

2019 yılı itibariyle yeni fabrikaya taşındıklarını belirten Şaban Büyükeken, bu fabrika yatırımıyla beraber daha geniş müşteri ağına hitap edeceklerini kaydetti. Büyükeken, “Hedeflerimiz arasında kısa vadede yeni bir fabrikaya taşınmak yoktu ama çiftçilerimizin ürünlerimize yoğun ilgi göstermesinden dolayı bu şekilde bir yatırımda bulunduk. Bu yeni fabrika alanına taşınmamızın büyümemize büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Ekonomik olarak iyi bir süreç geçirmiyoruz ama biz buna çok takılmadık. İşimizi yaptık ve işimizi ilerlettik. Hiçbir çiftçimize veya bayimize zorluk çıkarmadan işimizi yürütmeye çalıştık. Bu şekilde de yer büyütme gereksiniminde bulunduk. Yeni yerimiz ve yeni ürünümüzle beraber çiftçilerimize hizmet etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“İşine aşık bir ekibiz”

 

Sektörde birçok tarım makinesi üreticisinin yer aldığını aktaran Büyükeken, Tarımsan’ın diğer firmalardan öne çıkan özelliklerini şu şekilde sıraladı: “Öncelikle işin bilincinde olan bir şirket yönetimine sahibiz. İşine aşık bir ekip ile Türkiye’de bir ilki başardık. Geçmişte görev yapmış olduğumuz büyük firmalardan edindiğimiz teknik tecrübeyi bu işe aktardık. Bunun meyveleri alıyoruz. Teknik manadaki en büyük farkımız ise sade, kaliteli ve çiftçiye servis kolaylığı olan makine üretmemizdir. İşimizi bilinçli yapıyoruz ve çiftçimizin ne istediğini iyi biliyoruz. Her zaman servis hizmeti ve yedek parçasıyla ürünlerimizin arkasındayız. Türkiye'deki yedek parça ve servis çalışmalarımızı bayilerimiz üzerinden yürütüyoruz. Ürün verdiğimiz bayilerimize servisiniz mevcut mu? veya çalıştığınız servis var mı? diye talepte bulunuyoruz. Çalıştığımız bayilerin zaten ağırlıkla kendi servis ve yedek parça stokları bulunuyor. Sattığımız makinelerin özellikle şanzımanlı ürünlerin yedek parçalarının bayilerimizin stoklarında bulunmasına özen gösteriyoruz ve bu konuda gerekli destekleri sağlıyoruz. Yakın bölgelerdeki problemlere ise firmamızın bünyesinde bulunan servis ekibi hizmet veriyor.”

Dünya markası olmak

Tarımsan olarak 2017 yılından bu yana iyi bir yol kat ettiklerini dile getiren Büyükelen, “Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Tarımsan, dünya pazarında ulaşabileceği ülkelere ulaşacak, Türkiye’de de Tarımsan markasıyla çiftçinin marka ve kalite konusunda direkt yapabileceği bir marka olacak. Türkiye pazarını baz alarak bu işe girmiş ve üretime başlamış bir firma değiliz. Bizim hedef politikamız dünya tarım pazarıdır. Yani ulaşabildiğimiz her ülkede markamızı ve ülkemizi temsil etmek. Tarımsan hem Türkiye hem de dünya tarım makineleri pazarında yer alacak. Bugün dünya markaları nasıl temelini oluşturmuş bir noktaya gelmişse biz de bu yolda ilerleyeceğiz.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER