SDF’den Türkiye’ye yeni üretim üssü

27 Haziran 2019 Perşembe - 09:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

SDF’den Türkiye’ye yeni üretim üssü
SDF’den Türkiye’ye yeni üretim üssü

SDF Türkiye, Bandırma’da toplam 280 milyon TL yatırım değerine sahip yeni üretim tesisinin açılışını gerçekleştirdi. Yıllık 15 bin adet traktör üretimi kapasitesine sahip tesis, şanzıman üretim hattı ile birlikte 2 bağımsız traktör üretim bandı, boyahaneler, yedek parça deposu, eğitim binası, açık - kapalı antrepo, sevkiyat alanları ve idari ofislerden oluşuyor.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye için önemli yatırım kararları alan ve çalışmalara başlayan SDF Group, Balıkesir Bandırma’da yaklaşık 280 milyon TL’lik yatırım değerine sahip 140 bin metrekare alan üzerine kurulu yeni üretim tesisini düzenlenen görkemli bir törenle hizmete açtı. Yaklaşık 300 davetlinin yoğun ilgi gösterdiği açılışa SDF Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aldo Carozza ve SDF Group CEO’su Lodovico Bussolati de özel olarak katıldı.

 

“Gelecek için hazırız”

Üretim tesisinin açılış töreninde konuşan SDF Türkiye CEO’su Giampaolo Cameli, bu özel günde kendilerini yalnız bırakmayan tüm davetlilere ve SDF üst yönetimine teşekkür etti ve yatırımla ilgili şunları söyledi: “Çok az firma, kriz döneminde üretimini artırmak için yatırım yapmaktadır. SDF Group böyle bir dönemde,  Türkiye’nin bu zor günlerinde Türkiye’ye olan inancını gösterdi ve önemli bir yatırım gerçekleştirdi. Başarılı şirketler, her zaman gelecek için hazır olurlar. Biz de gelecek için yatırımımızı yaptık ve hazırız.” Konuşmasına Türkiye tarım sektörüyle ilgili önemli bilgiler paylaşarak devam eden Giampaolo Cameli, “Türkiye, dünya tarım ekonomilerinin üst seviyesinde olan bir ülkedir. Avrupa’nın da bir numarasıdır. Tarım sektörü, Türkiye gayri safi yurtiçi hasılasının 6.2 katıdır. Tarımdaki nüfus Türkiye’de yüzde 25 seviyesinde seyrediyor. Türkiye hükümeti tarım sektörüne destek vermeye devam ediyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de çok fazla eski traktör parkı bulunuyor. Parkın yaklaşık yüzde 46’sı 24 yaş üstündedir. Teknolojik ürünlere geçişimiz ise Avrupa ile kıyaslandığında çok düşük seviye de kalıyor” dedi. Türkiye tarım sektörünün bir değişim ve geçiş süreci ile karşı karşıya olduğunu da ifade eden Giampaolo Cameli, “Çiftçilerimiz yaptıkları işe her geçen gün daha profesyonel yaklaşıyor. Toprak bütünleşmesi gerçekleştiriliyor ve buna bağlı olarak yüksek motor güçlerindeki traktörlere talep giderek artıyor. Tüm bu veriler de Türkiye’nin gelecekte daha fazla traktör ve biçerdövere ihtiyaç duyacağına işaret ediyor” şeklinde konuştu.

SDF ürünleri ve Türkiye uyumu

Yeni tesisin açılışı için Türkiye’de bulunan SDF Group CEO’su Lodovico Bussolati de törende yaptığı konuşmada Türkiye’nin dünya üzerindeki coğrafi konumunun önemini çok iyi bildiklerini söyledi ve şunları kaydetti: “Grubumuz için Türkiye, birçok nedenlerden dolayı büyük bir öneme sahip. Öncelikle bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz tesisimizdeki yenileme ve genişletme çalışmaları, Avrupa gerekliliklerine uygun kalite standartları ile Avrupa ve dünya pazarlarına hizmet veren, üretim merkezi haline gelmesi bizim için oldukça önemli. Bunun yanı sıra Türkiye, kaliteli tedarikçileri sayesinde malzeme ve komponent konusunda çok önemli bir yere sahip. Başka bir dikkat çekmek istediğimiz nokta ise yerli üretim potansiyeliyle ilgili. Türkiye, şu anda Avrupa’nın ve Dünya’nın en büyük tarım ekonomisine sahip. Türk çiftçilerinin istediği ve talep ettiği traktör özellikleri Avrupa’ya daha yakın. Bu nedenle SDF ürünleri Türk çiftçisine ve tarımına çok iyi uymaktadır” dedi.

 

280 milyon TL’lik yatırım

SDF Group’un geçen yıl Türkiye’ye 280 milyon TL’nin üzerinde bir yatırım gerçekleştirdiğine dikkat çeken CEO’su Lodovico Bussolati, bu yatırımların çeşitli alanlarda olduğunu belirterek konuşmasına şu şekilde devam etti: “280 milyon TL’lik yatırımımızı çeşitli alanlarda gerçekleştirdik. Bu alanlardan birincisi üretim kapasitemizi iki katına çıkarmamızı ve yılda 15 bin adet traktör potansiyeline ulaşmamızı sağlayan yeni çok modern bir boyahane oldu. Yeni şanzıman montaj hattımız, SDF’nin çok daha yerli olmasını ve rekabet etme şansımızı yukarı taşıdı. Onun yanı sıra bu yatırımımızın içerisinde son yıllarda SDF marka traktörlerin sayısının artması nedeniyle yedek parçaların buluna bilinirliğini sağlayacak ve pazara girme süresini hızlandıracak yeni yedek parça depomuz bulunuyor. Yatırımlar sadece binaları ve makineleri değil, aynı zamanda teknoloji ve proseslerin transferlerini de içeriyor. Ocak 2019’dan itibaren Türkiye; İtalya ve Almanya’dan sonra yedi üretim merkezinin üçüncüsü olarak SAP entegrasyonunu başarılı bir şekilde uygulamaya almıştır. SDF olarak Türkiye’nin coğrafi konumundan faydalanarak ve sadece Türk bayilerinin ve müşterilerinin değil, aynı zamanda Orta Doğu ve Azerbaycan’daki müşterilerimizi eğitmek için SDF Akademi’yi kurmaya karar verdik. Tüm bunlar sayesinde Türkiye’de artık Same, Deutz – Fahr, Lamborghini ve Hürlimann olmak üzere 4 traktör markasını üretebiliyoruz. Bandırma Fabrikamızda hem Avrupa Birliği uyum süreçleri (Mother Regulation) hem de 3B motor emisyon değerlerine uygun traktörler üretilip Avrupa’ya ihraç ediliyor ve artarak devam edecek.”

4 marka üretimi

Törende konuşan SDF Türkiye Bandırma Fabrika Müdürü Gökhan Deniz ise Bandırma Organize Sanayi Bölgesi’nde 140 bin metrekarelik alanın içerisinde bulunan yaklaşık 50 bin metrekare kapalı alanda üretim ve bütün faaliyetlerin sorunsuz olarak gerçekleştirileceğine dikkat çekerek, yapılan çalışmaların ve verilen emeklerin sonucunu davetlilerle paylaşmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi ve fabrikayla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Yıllık 15 bin adet traktör üretimi kapasitesine sahip bu dev yatırım, bünyesinde birçok operasyonu da barındırıyor. Üretim kompleksi; şanzıman üretim hattı ile birlikte, 2 bağımsız traktör üretim bandı, boyahaneler, yedek parça deposu, eğitim binası, açık-kapalı antrepo, sevkiyat alanları ve idari ofislerden oluşuyor. Yeni yatırım ile birlikte artan kapasite ve üretim yeteneği Şirketin içinde bulunduğu bu önemli pazardaki uzun vadeli hedef ve stratejilerini de destekliyor. Bandırma’daki bu yeni tesis sadece bulunduğu bölgeyi değil, aynı zamanda SDF’nin Avrupa ve denizaşırı ülke pazarlarına da destek sağlayan üretim tesisleri arasına girmiş oldu. 4 Marka (Same, Deutz-Fahr, Lamborghini ve Hurlimann) ve 45-110 hp aralığında yüzlerce modelin üretiminin gerçekleşeceği bu tesiste sadece Avrupa pazarı için oluşturulmuş özel seriler var. 60-110 hp aralığındaki bu özel seriler Same-Dorado Natural, Deutz-Fahr 5D, Lamborghini Spire Trend and Hurlimann XA marka ve modelleri adı altında Bandırma tesislerinde üretilecek.” Konuşmalarının ardından fotoğraf çekimi yapıldı ve ardından SDF Group’un üst yönetimi ve Türkiye yetkilileri tarafından kurdele kesilerek, üretim tesisinin açılışı gerçekleştirildi.

“Türkiye, SDF’nin üretim üstleri arasında”

Töreninin ardından yeni tesisle ilgili Profi Traktör Türkiye’nin sorularını cevaplayan SDF Türkiye Ticari Müdürü Mehmet Uzunköprü, çok özel bir gün yaşadıklarını belirterek, Türkiye’de ve tarım sektöründe ilk defa gerçek anlamda bir fabrikanın açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi. Uzunköprü, “Hem teknolojisiyle hem de içerdeki fonksiyonel yapısıyla beraber üretim bantları, parça deposu, eğitim salonları ve kapasite büyüklüğü ile gerçek bir tesisin açılışını gerçekleştiriyoruz. Açılışta bizleri yalnız bırakmayan tüm misafirlerimizin de gördüğü, hissettiği ve bizlerle paylaştığı duygular bunlar oldu. Onlarda yıllardır yalan söylemler, olmayan yatırımlardan duydukları rahatsızlıkları bizimle paylaştılar. Bu anlamda güzel bir güne şahit olduk. Çünkü Türkiye ekonomisi, tarım sektörü çok önemli bir yatırım ve markaların üretim merkezine sahip oldu” dedi. SDF Group içerisinde Türkiye’nin öneminin giderek arttığını kaydeden Uzunköprü, “Türkiye, şu anda SDF’nin üretim üstlerinin ve tesislerinin içerisinde ilk üçte yer alıyor. Grubumuz, Türkiye’ye ve bize çok inandı ve özellikle bu tesisin oluşmasında, ihracat traktörlerinin burada üretilmesine ve teknoloji transferini gerçekleştirme anlamında destekler verdi” ifadelerini kullandı.

Yıllık 15 bin üretim kapasitesi

Konuşmasına fabrikayla ilgili detaylar vererek devam eden Mehmet Uzunköprü, “Değişim hayatta her zaman karşınıza çıkan bir şey ama fabrikanın şu anki geldiği nokta herkesi şaşırtıyor. Sadece binalar, çevre düzenlemesi ve görsellerle süsleme değil, fabrikanın içerik anlamındaki doluluğu ve ihracat potansiyeli, ürünün yeterliliği, kalitesi ve AB standartlarında üretim yapıldığını görenler, gerçekten güzel ve büyük bir yatırımın Bandırma’ya kazandırıldığını belirtiyorlar. SDF Türkiye olarak tek vardiyada yıllık ortalama 15 bin, istenilirse 25 bin adete kadar üretim yapabileceğimiz bir fabrikaya sahibiz. Bu kapasite bizim önümüzdeki yıllar için hedeflediğimiz adet ve stratejileri de destekliyor. Tabi ağırlıklı olarak bulunduğumuz coğrafyaya, Türkiye’ye daha fazla traktör vermeyi düşünüyoruz. Üretim kapasitemizin minimum 12 bin adedini Türkiye pazarında, 3 bin adedini ise yurt dışına satmayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra traktör için şanzıman çok önemli bir olgu. Eğer şanzımanı fabrikanın içerisinde üretebiliyorsanız, artık o fabrika gerçek anlamda bir üretim üssü haline gelmiş demektir. Biz ürettiğimiz hem şanzımanı hem traktörü yeni modeller ekleyerek geliştirmeye devam ediyoruz. Artık gerçek bir yerliyiz. Yerlileştirmede çok ciddi bir yol aldık almaya devam ediyoruz.” dedi.

Yatırım, ürün ve Türkiye organizasyonu…

Hayata geçirdikleri yeni tesisle beraber pazarda daha da dikkat çektiklerini ifade eden Mehmet Uzunköprü, “Fabrikada yeni boyahanenin bitmesiyle beraber şu an itibariyle üretim kapasitemiz 2 katına çıktı. Önümüzdeki aylarda pazarda yaşanılacak iyileşme ve siparişlerin desteklemesiyle beraber üretimin artarak devam etmesini bekliyoruz. Tabi öncelikle şunu belirtmek gerek. Ekonominin bir an önce toparlanması, kredilerin kesintisiz devam etmesi ve sektörün geçen yıllarda olduğu gibi kaliteli ürünleri talep etmesi önemli. Tüm bu kriterler sonuç olarak üretime, çalışana ve ülkemize katma değer yaratma adına önemli sonuçlar doğuracaktır. Biz hazırız. Yatırımlarla, AB standardında ürünlerle ve Türkiye organizasyonu ile pazarda birinci veya ikinci olma hedefinde ciddi yol aldık. Bu yatırımla beraber pazarda ve rekabette çok yol aldık diyebilirim. Önümüzdeki yıllar bizim için artık hedeflerin tek tek gerçekleştiği, Same ve Deutz-Fahr traktörlerinin Türkiye’nin her noktasında kullanıldığı ve memnuniyetin arttığı yıllar olacak” açıklamasında bulundu.

“SDF bayisi olmak ayrıcalıktır”

Yatırımın bayiler üzerindeki etkisinin ne olacağı sorusuna ilişkin açıklamalarda bulunan Uzunköprü, “Bayiler, her zaman şunu sorguluyor. ‘Bir markayı temsil ediyorum ama bu markanın yönetim kadrosu aldığı kararlarla, getirdiği ürünlerle ve yaptığı yatırımlarla beni sahada yalnız bırakacak mı?’ Bu kapsamda biz daima bayilerimizin yanında yer alıyoruz ve onlara verdiğimiz sözleri bir bir yerine getiriyoruz. Bunları yaşayan, gören ve bu büyük organizasyonda yer alan bizim bayimiz sektörün en mutlu bayisi diyebilirim. Çünkü hiçbir zaman ürünle ilgili problem yaşamıyor, her zaman para kazanabiliyor ve daima yanında yönetimsel açıdan SDF’yi bulabiliyor. Bu üçlüyü birleştirebiliyorsanız bayinin mutlu olmaması söz konusu olmaz. Bu anlamda SDF bayisi olabilmek sektörde bir ayrıcalıktır. Her geçen gün büyüyen organizasyonumuza bugün de 8 yeni bayimiz dahil oldu.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER