Aksaray’dan dünyaya açılan kapı: Caselli

25 Haziran 2019 Salı - 14:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Aksaray’dan dünyaya açılan kapı: Caselli
Aksaray’dan dünyaya açılan kapı: Caselli

Araç üstü ekipman ve mühendislik hizmetleri veren Girgin Grup iştiraki Caselli, tarım sektörüne sunduğu kaliteli ve güvenli römorklar ile dikkat çekiyor. 3,5 tondan 35 tona kadar traktör römorku üreten firma, üretimlerinin yüzde 80’ini dış, yüzde 20’sini ise iç pazara sunuyor.

Girgin Grup kuruluşu olarak Caselli markası adı altında Aksaray’da, 20 bin metrekare açık 15 bin metrekare kapalı fabrika alanında araç üstü ekipman ve mühendislik hizmeti sunan Caselli, müşterilerinin 3,5 tondan 35 tona kadar olan traktör römorku, adrli tanker, araç üstü adrli tanker, alüminyum ve krom tanker, ihtiyacını karşılıyor. Üretimlerinde kalite ve güvenlik üzerine yoğunlaşan firma, çiftçilerin istek ve talepleri doğrultusunda başarılı işlere imza atıyor. Profi Traktör Türkiye olarak firmanın Satış Direktörü Abdurrahman Soylu ile bir araya geldik ve Caselli’nin tarım sektöründeki faaliyetlerini konuştuk.

Öncelikle Caselli’yi tanıyabilir miyiz?

 

Caselli, Girgin Grup kuruluşu olarak Aksaray’daki fabrikasında araç üstü ekipman ve mühendislik hizmeti sunan bir firma. Üretime treyler ile başlayıp, daha sonra araç üst yapısında geliştirme yapan firmamız, ürün ağını geliştirerek akaryakıt tankeri, damperli dorse, lowbet ve römorku üretim ağına ekledi.

Caselli’nin traktör römorku üretme fikri nasıl ortaya çıktı?

Caselli, treyler üretimi ile sektöre giriş yaptı ve zaman içerisinde üretim ağını çeşitlendirerek traktör römorku üretmeye başladı. Tabi traktör römorku üretme fikri ortaya çıkınca çiftçilere daha fazla nasıl faydalı olabiliriz? diye bir araştırma yaptık. Römork tarafında bir açık olduğunu öğrendik ve römork üretimine başlayarak, tarım sektörüne giriş yaptık.

Treyler üretiminden traktör römorku üretimine geçiş kolay oldu mu? Şu anda kaç ton arasında römork üretiyorsunuz?

Treylerden, traktör römorku üretimine geçiş oldukça kolay. Çünkü üst segmnetten bir alt segment imalatına geçmiş oluyorsunuz. Bu geçiş bizim için çok kolay oldu. Tabi, bu römork bölümünde üretime geçerken dorseden esinlenerek, römorkların şasesini de dorse şaseden yaptık. Bunun da patenti sadece bize ait. Daha önceden piyasada yer alan traktör römorklarında reflektör, elektrik tesisatı ve çamurluklar yoktu, kalitesi düşüktü. Ahşap kapak römorklar vardı o da endüstriyel boyalarla boyanıyordu. Biz bu konuları aşarak Caselli olarak fırınlı boyama sistemini kurduk. İlk etapta 3,5 ton ve 10 ton arası römork üretmeye başladık. Daha sonra baktık ki Türkiye’de yüksek beygirli ithal traktörler çiftçiler tarafından yoğun olarak tercih edilmeye başlandı, çiftçiler tarlaya 10 sefer gidecekleri yerine bunu 2 sefere düşürelim dedik ve büyük römork üretimine başladık. Şu anda 3,5 tondan 35 tona kadar römork imalatımız mevcut. Fakat çiftçilerimizin istekleri ve talepleri doğrultusunda özel üretimde yapabiliyoruz. Zaten önemli olan çiftçinin isteğine cevap vermek için biz bu sektördeyiz.

Römorkta kalite ve güvenlik oldukça önemli bir konu. Caselli olarak bu konuda ne gibi çalışmalarınız bulunuyor?

Çiftçilere her zaman bir traktöre iki adet römork takılmasının yanlış olduğunu söylüyoruz. Çiftçiler kendi güvenliği için her zaman elektrik tesisatı takılı bir römork kullanmalı. Çiftçilerin kullanacağı bir römorkta elektrik düzeneği ve reflektörleri tam yeterli düzeyde olmalı. Normalde tarlalarda kullanılan traktörlerin ana yola çıkması yasak. Fakat Türkiye şartlarında traktör için ayrı bir yol maalesef bulunmuyor. Bu nedenle traktörler normal karayoluna mecburen çıkmak zorunda kalıyor. Örneğin; Konya’da çok büyük bir ova. Yaz dönemlerinde tarım römorkları ya da tarım makinelerinden dolayı birçok kaza meydana geliyor. Bu kazaların önüne geçmek için buradayız. Çiftçilerimizi römork kullanımı konusunda sürekli olarak bilgilendiriyoruz ve onlara kaliteli ve güvenlikli römork sunarak işlerinin kolaylaşmasını sağlıyoruz.

 

Sektörde birçok firma çiftçilere römork sunuyor. Sizi bu firmalardan ayıran en büyük özellikler nelerdir?

Bizi sektördeki firmalardan ayıran en büyük özellik, yenilikçi olmamız, sattığımız ürünün arkasında durmamız ve teknik servis garantimizin olması. Zaten en önemli konuda budur. Ürünün kaliteli olması elbette önemli ama teknik servisin çiftçilerin yaşadığı probleme karşı zamanında ve yerinde müdahale etmesi gerek. Caselli olarak bu hizmeti çiftçilerimize rahatlıkla sağlayabiliyoruz. Onun haricinde çiftçiler, ürünlerimizden ve hizmetimizden oldukça memnun. Yaklaşık 7 yıl gibi bir sürede römork sektöründe ismini duyuran ve başarılı işler başaran bir firmayız. Biz her yıl kendimizi geliştiriyoruz. Römorkta çiftçiye faydalı olacak neler yapmışız. Biz bunu sorguluyoruz. Çiftçi olmazsa biz olmayız. Çiftçi var ki biz varız.

Üretim kapasitenizden bahseder misiniz? Üretimlerinizin yurt içi ve yurt dışı pazarına dağılımı nasıl?

Yaklaşık olarak yılda 3,5 – 5 bin arası römork üretiyoruz. Üretimlerimizin yüzde 80’i dış pazara sunuyoruz. İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, Sırbistan, Macaristan, Yunanistan, İran, Kazakistan ve Rusya gibi ülkelere ihracat gerçekleştiriyoruz. Özellikle son dönemlerde Türkiye’de iç piyasanın daralması nedeniyle ihracata yöneldik. Bizim tek isteğimiz yurt dışından Türkiye’ye döviz getirmek. Bu ülkenin kalkınması için ihracat yapmamız gerek. İç pazarda da çalışmalarımız devam ediyor. Bizim iç pazara da ihtiyacımız var. Yurt dışına çıktığınızda herhangi bir ülkedeki çiftçi Caselli’nin römorkunu kullanıyor. Bu durum bize gurur veriyor. Caselli’nin yerli marka olduğunu bilen herkes gerçekten bununla gurur duyuyor. Tarım sektöründe Avrupa’ya göre 20 yıl daha geriyiz. Fakat son 10 yılda bu durum çok değişti. Artık, yurt dışından Türkiye’ye malzeme gelmiyor, Türkiye’den yurt dışına malzeme gidiyor. Bu durum Türkiye’nin tarım makineleri sektöründe bir gelişme gösteriyor ve büyüyor demektir. Bu büyüme bize çok büyük bir gurur veriyor.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER