Üç ülkenin ortak üretimi traktörler banttan indi

24 Haziran 2019 Pazartesi - 14:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Üç ülkenin ortak üretimi traktörler banttan indi
Üç ülkenin ortak üretimi traktörler banttan indi

Kırıkkale’de Türkiye – Azerbaycan - Belarus ortaklığında 100 milyon dolarlık yatırımla kurulan traktör fabrikasında üretilen ilk traktörler banttan indirildi. Fabrikada ilk etapta bin 500 traktör üretmeyi hedeflediklerini belirten ATÜB Türkiye ortağı Kenan Ece, “Ürettiğimiz traktörler, muadillerine göre daha az yakıt tüketiyor ve daha güçlü” dedi

Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can’ın desteği ve sanayici iş adamı Kenan Ece’nin girişimiyle Azeri - Türkiye Üretim Birliği (ATÜB) tarafından Keskin Organize Sanayi Bölgesi'nde 53 bin metrekare alana kurulan fabrikanın ilk bölümü tamamlanarak hizmete açıldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Belarus Başbakan Yardımcısı Igor lyashenko’nun geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği fabrikanın açılan birinci bölümünde 6 traktörün montajı gerçekleştirilerek, ilk traktörler banttan indirildi. Fabrikanın ikinci ve üçüncü bölümünde çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki günlerde tam kapasite olarak çalışmaya başlayacak olan fabrikada, yılda bin 500 traktör üretilmesi hedefleniyor.

 

Esnaf ziyareti ile değişen hayatlar

Traktör şirketini 2017 yılında kurup, devlet teşviğinden yararlanarak fabrikanın temellerini attıklarını ifade eden Azeri - Türkiye Üretim Birliği (ATÜB) Türkiye ortağı ve şirket direktörü Kenan Ece, yatırım fikrinin ortaya çıkış hikayesini Profi Traktör Türkiye’ye özel şu sözlerle anlattı: “Üç kardeş olarak uzun yıllardır zirai aletler, askeri ekipmanlar ve hidrolik pres imalatı gerçekleştiriyoruz. 2017 yılında Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can beyefendi esnaf ziyaretleri kapsamında fabrikamızı ziyaret etti. Malum, o dönemde işlerimizde yavaşlamalar vardı. Milletvekilimiz bu ziyaret sırasında “Sizin için neler yapabiliriz?” diye sordu. Bende siyasilerle beraber yurt dışında iş adamlarının yer aldığı toplantılara katılmak istediğimi ve edindiğim bilgi birikimle, ülkemize yatırım getirebileceğimi kendilerine ilettim. Milletvekilimiz, söz verdi ve beni Azerbaycan’a götürdü. Azerbaycan’daki toplantıya Türki Cumhuriyetler’den çok sayıda iş insanı katılmıştı. Toplantıda Azeri iş adamlarıyla görüştüm ve kendilerine yaptığımız imalatlardan bahsettim. Bu toplantıda kendimizi iyi ifade ettik, onlarda bizleri sorup, soruşturdular. Sonrasında yapılan anlaşmalar gereği bir şirket kurmaya karar verildi ve Azeri - Türkiye Üretim Birliği şirketimizi kurduk. Ramazan Can vekilimize konuya göstermiş olduğu hassasiyetten ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim.”

Yılda bin 500 traktör

Kenan Ece - Şirket Direktörü

Şirket kurulduktan sonra devlet teşviği ile Keskin Organize Sanayi Bölgesi'nde 15 bini kapalı olmak üzere toplam 53 bin metrekare alana bir fabrika inşa ettiklerinin altını çizen Kenan Ece, fabrikada sadece traktör değil, kule vinç ve ağır tonajlı hidrolik pres üretimi de gerçekleştireceklerini söyledi. Organize sanayi bölgesinde yer alan fabrikanın birinci bölümünün tamamlanıp, hizmete açıldığını ve üretilen ilk traktörlerin banttan indirildiğine dikkat çeken Ece, “Fabrikamızın ilk holünü açtık. 6 traktörün montajını gerçekleştirdik. Şu anda bu traktörlerimizin tescili noktasında müracaatlarımızı yaptık. Bu işlemin tamamlanmasının ardından bir an önce seri imalata geçmeyi düşünüyoruz. İkinci ve üçüncü hollerde de çalışmalarımız devam ediyor. Onların da tamamlanması yaklaşık 3 ayı bulacak. Fabrikamız tam kapasitesiyle çalışmaya başladığında yılda bin 500 traktör üretmeyi hedefliyoruz. Tercihe göre yıllık 3 bin 500 traktöre kadar da kapasitemizi artırabiliriz” dedi.

Düşük yakıt ve güç

Üretilen traktörlerin fiyatının muadillerine göre 10 bin dolara daha düşük olacağına vurgu yapan Kenan Ece, traktörlerin düşük yakıt tasarrufu ve güçlü olmasıyla dikkat çektiğini belirterek şöyle konuştu: “Ürettiğimiz traktörler, muadillerine bakarak 10 bin dolar daha düşük olacak. Traktörümüzün rengi kırmızı olarak belirledik. Ürettiğimiz traktörler, yakıt konusunda çiftçilere yüzde 17 civarında yakıt tasarrufu sağlayacak. Bunun garantisini veriyoruz. Ayrıca üretimde kalitenin üzerine yoğunlaştık ve güçlü bir traktör ürettik. İlk etapta 120 beygir ve 200 beygir gücünde iki traktör modelinin üretimini gerçekleştireceğiz. Fakat baktığınızda Türkiye’nin her bölgesinde kullanılan traktörler birbirinden farklılık gösteriyor. Bu nedenle bölgelerden gelen taleplere göre üretimimizdeki beygir aralıklarını belirleyeceğiz. Fabrikamızda 400 beygire kadar traktör üretmeyi hedefliyoruz.”

“Kalkınma yerelde başlar”

Türkiye’ye çok farklı ülkelerden traktör ithal edildiğini aktaran Ece, bu yatırımında Türkiye’ye büyük katkısı olacağını söyleyerek, yedek parça konusuyla ilgili şu sözleri kaydetti: “Kalkınmanın yerelden başladığına inanan bir sanayici olarak, üreteceğimiz traktörlerimizin yüzde 60 civarında yedek parçasını yerli ve milli olarak Türkiye’de üreteceğiz. Aynı zamanda traktörü ürettikten sonra yurt dışına ihracatta gerçekleştireceğiz. En büyük hedefimiz ihracat yapmak. Şu anda görüştüğümüz ülkeler mevcut. İhracat anlamında da çalışmalarımız devam ediyor. Romanya, Bulgaristan, Makedonya, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerden talepler var. İhracat anlamında da hem il ekonomisine hem de ülke ekonomisine çok güzel katkılar sağlayacağız. Bir ülke, sanayisi varsa vardır. Sanayisi olmayan, üretimi olmayan bir ülke yok olmaya mahkumdur."

Bakan Pakdemirli neler söylemişti?

Geçtiğimiz günlerde Kırıkkale’deki traktör fabrikasını ziyaret ederek, test sürüşü gerçekleştiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Belarus Başbakan Yardımcısı Igor lyashenko bu ziyaret sırasında yatırımla ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu. Hep birlikte açıklamalarına göz atalım. Türkiye'nin Belarus'taki en büyük yatırımcı olduğuna ve bu anlamda karşılıklı yatırımları birlikte izleme ve ticareti artırma kararı aldıklarına dikkat çeken Pakdemirli, şöyle konuştu: "Bugün burada Türkiye-Belarus-Azerbaycan ortaklığıyla yapılan traktör fabrikasını Belarus Başbakan Yardımcısı ile ziyaret ettik. Bu, geleceğe yönelik iki ülkenin yapacağı yatırımlarla ilgili çok umut verici. Bu anlamda da karşılıklı yatırımları izlemeye devam edeceğiz. İki ülke arasındaki ilişkilerin ve ekonomik faaliyetlerin artması konusunda gerekli aksiyonları birlikte almaya karar verdik." Azerbaycan'ın da bu işin bir parçası olmasının kendileri için son derece memnuniyet verici olduğunu vurgulayan Pakdemirli, "Bu ve bunun gibi yurt dışı yatırımların Türkiye'de artmasını diliyoruz. Burada bu yatırım yapılırken her türlü kolaylığı sağladık. Bundan sonra da gerek Belarus gerek Azerbaycan gerekse diğer yabancı yatırımcılar için her türlü kolaylığı sağlarız. Şu anda yatırım miktarı 10 milyon dolar ama safhalarda artarak devam edecek. Bu bir başlangıç olduğu için bizim için yeterli. İnşallah büyüyerek gidecek bir yatırım. İstihdama da büyük katkıları olacak. Yüzlerce kişi çalışıyor olacak. En son haliyle bin kişiye yakın insan çalışıyor olacak. Bu anlamda da Kırıkkale ve bölge halkına katkı verici olacak" diye konuştu.

Yerlileştirme adımları

Fabrikada 2 model traktör üretileceğini ifade eden Belarus Başbakan Yardımcısı Igor lyashenko ise, “Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Şu anda burada ortak üretim kurulmuş olan fabrikada iki model kurulmuş olan traktör fabrikasının iki model üretimi yapılacak bunlar gerçekten dünyada çok iyi test edilmiş ve çok iyi üretilmiş modeller. 120 ile 200 beygir gücünde motorların kullanıldığı bir modeller olacak. İlk aşama da sadece montaj düşünülüyor ama 2 yıl içerisinde burada yüzde 30 üretimin yerleştirilmesi planlanıyor. Buda tabi ki zamanla 2 yıl sonra özellikle ciddi bir iş gücünü oluşturacağını ve yeni iş imkanları oluşturacağını söylemek istiyoruz. Şu aşamada özellikle Türk işçilerin uzmanları bu traktör üretimi için gerekli eğitimler yapılıyor ve zamanla burada çok güzel bir üretim genişletilmiş bir üretim olacak. Şunu da söylemek istiyorum yedek parça konusunda Türkiye çok güçlü onun için çok rahat bir şekilde yerleştirilme yapılacak. Ayrıca şu anda bu traktörlerin fiyatları 10 bin dolar daha üşün normal piyasa fiyatlarından bu da tabi ki çok güzel bir haber olacak. Burada Türk üreticilerine ve buradaki fabrikaya tavsiyem mutlaka Türkiye'nin pek çok noktasında servis ve bakım noktaları bulunsun çünkü tüketicinin buna çok ihtiyacı oluyor. Tabi ki bunlar tüm yatırımlar karşılıklı olması için gerekli çalışmaları yürütüyoruz” dedi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER