Demircan Tarım'ın tek tercihi: CaseIH

18 Haziran 2018 Pazartesi - 16:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Demircan Tarım'ın tek tercihi: CaseIH
Demircan Tarım'ın tek tercihi: CaseIH

Ankara'da 7 bin dönüm arazide tarımsal üretim yapan ve aynı zamanda hububat alım – satımı gerçekleştiren Demircan Tarım, yılda yaklaşık 18 bin ton hububatın ticaretini üstleniyor. Tarımsal faaliyetlerinde ise başta traktör olmak üzere tüm tarım ekipmanlarını kullanan işletme, tarlada özellikle CaseIH traktörlerini tercih ediyor

Uzun yıllar önce aile şirketi olarak kurulan ve hububat alım – satımı yaparak çalışmalarına başlayan Demircan Tarım, zamanla iş ağını genişleterek Ankara'nın Gölbaşı İlçesinde kiraladığı ve kendisine ait 7 bin dönümlük arazide tarımsal üretim gerçekleştiriyor. Yılda yaklaşık 18 bin ton hububatın (buğday, arpça, yulaf, nohut) satışını üstlenen Demircan Tarım, aynı zamanda Toros Gübre ve Tigem Tohum'un bayiliğini yürütüyor. Ankara ve çevre illerinde faaliyetlerini sürdüren işletmenin başında ise şu anda firmanın ikinci kuşak yöneticiliğini üstlenen Sezai Demircan bulunuyor.

Sezai Demircan - İşletme Yöneticisi

Hem üretim hem ticaret

Faaliyetlerine hububat alım – satımı yaparak başladıklarını ifade eden Demircan Tarım Yöneticisi Sezai Demircan, işletmenin başına geçtikten sonra tarım üretim çalışmalarına da ağırlık verdiklerine değindi. Yılda yaklaşık 7 bin dönüm arazi ektiklerini kaydeden İşletme Yöneticisi Demircan, hem ürettikleri hem de çiftçilerden satın aldıkları ürünlerle beraber bir yılda 18 bin ton hububatı piyasaya kazandırdıklarını söyledi. Demircan,"Her yıl ortalama olarak 7 bin dönüm arazi ekiyoruz. Ektiğimiz arazilerin yaklaşık 4'te 1 bize ait. Tabi aldığımız icar orana göre her yıl kiraladığımız arazilerin dönümleri değişiyor. Tarımsal üretim olarak buğday, arpa, yulaf ve nohut ekip, biçiyoruz. Bunun haricinde çiftçilerin ürettiği hububatları da satın alıyoruz. Ürettiğimiz ve çiftçilerden satın aldığımız hububatları ise sanayicilere satıyoruz. Onlarda bu ürünleri işleyerek piyasaya kazandırıyor” dedi. Ağırlıklı Ankara ve Konya'daki büyük sanayi kuruluşlarına hububat satışı yaptıklarını ifade eden Sezai Demircan, "Gölbaşı'nda hizmet veren işletmemiz, bölgesel yakınlıktan dolayı Ankara ve Konya'daki sanayi kuruluşları ile çalışmalarını sürdürüyor. Fakat bu konuda bölgenin çok önemli bir etken olduğunu düşünmüyorum. Çünkü; başak zamanı yağmur yağarsa buğdayın protein ve gluteni düşük olur. Durum böyle olunca da ister istemez dışardan ürün almak gerekir. Örneğin; Trakya ve Gaziantep'in buğdayı iyi olmazsa, Karadeniz ve Güneydoğu'ya buğday satarsınız. Kısacası, buğday satışları tamamen Türkiye'deki yağış ve kalite oranına göre değişiklik gösterebilir" diye konuştu.

Zaman ve maliyet avantajı

Demircan Tarım olarak uzun yıllardır tarım sektöründe yer aldıklarını dile getiren Sezai Demircan, gelişen teknoloji ve üstün performanslı traktörler ve iş makineleri sayesinde işlerinin eski dönemlere göre kolaylaştığını aktardı ve konuyla ilgili şunları söyledi: "Tarımsal faaliyetlerimizde toprak işlemeden hasada kadarki tüm süreçte başta traktör olmak üzere birçok tarım ekipmanı kullanıyoruz. İşletmemizde ise buğday yükleme ve boşaltma işinde telehandler tercih ediyoruz. Önceki yıllara baktığınızda bu süreçlerin tamamında insan gücü ön plana çıkıyordu. Fakat gelişen teknoloji ile işlerimizde artık insan gücünün etkisi azaldı. Örneğin; Traktörler ve tarım ekipmanları ile artık kısa sürede yorulmadan ve zorluk çekmeden tarla sürme, ilaçlama, sulama ve daha bir çok işi hem kısa sürede gerçekleştirebiliyoruz. İşletmemizde ise 5 kişinin yapacağı yükleme işini telehandler ile kısa sürede halledebiliyoruz. Bu durum hem zaman hem de maliyet konularında bizlere ciddi avantaj sağlıyor."

 

Traktör kriterleri

Tarımsal üretim tarafında traktörlerin kendileri için önemli bir yere sahip olduğunu aktaran Sezai Demircan, "Traktör satın alacağımız zaman marka tercihinde bulunurken traktörün performansı, yakıtı, ikinci el değeri, servisi ve yedek parça bulunabilirliği bizim için oldukça önemli. Bunun yanı sıra sahip olduğumuz ve kiraladığımız arazilerin büyüklüğü de tercih ettiğimiz traktörün beygir aralığında etkili oluyor. Tarımsal faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz araziler genellikle küçük parçalarda halinde bulunuyor. O yüzden orta seviyelerde bir traktör şu anda bizim için ideal. Çünkü parça tarlaları ekip, biçtiğimizde traktörün tarlada dönme mesafesi, durması ve kalkması çok önemli."

"Tek tercihimiz CaseIH"

Tarımsal üretime başladıkları yıllarda tercih ettikleri ilk traktör markasının CaseIH olduğuna dikkat çeken Sezai Demircan, yaklaşık 9 yıldır CaseIH traktörlerini kullandıklarını ve çok memnun olduklarını söyledi. İşletme Yöneticisi Demircan, "2009 yılından itibaren TürkTraktör ve CaseIH ile çalışıyoruz. Traktöre ihtiyaç duyduğumuz ilk günden beri CaseIH markasıyla birlikteyiz. Yıllar içerisinde farklı beygir gücünde ihtiyaç duyduğumuz traktörlerin tamamında CaseIH'ı tercih ettik. Bu tercihimizden dolayı bir gün olsun pişman olmadık. Traktör tarafında CaseIH dışında farklı bir marka ile çalışmıyoruz" dedi. Şu anda işlerinde 2 adet CaseIH Jx110 ve CaseIH Jx75 olmak üzere toplam 3 adet traktör kullandıklarını ifade eden Demircan, CaseIH markasını tercih etme nedenlerini şu şekilde sıraladı: "CaseIH'ın traktörlerden çok memnunuz. Yedek parça bulunabilirliği kolay ve maliyeti oldukça ucuz. Yedek parçayı yurt dışından bekleme gibi bir durumumuz yok. Bu durum işimizin aksamamasını sağlıyor. CaseIH'ın Türkiye'de üretilmesi ve fiyat avantajı olması, gücü, yakıtı, ikinci el değeri ve tarladaki performansı bizim markayı tercih etme nedenlerimiz arasında yer alıyor" dedi.

"TürkTraktör ve CaseIH ile yola devam"

 

 

Şu anda mevcut traktörlerinin tarla işleri için yeterli olduğunu kaydeden Demircan, traktör ihtiyaçlarında tercih edecekleri tek markanın yeniden CaseIH olacağını söyledi ve şunları ekledi: "Traktörlerimiz şu anda ihtiyaçlarımızı karşılıyor ama zaman hızlı akıp gidiyor ve teknoloji sürekli değişiyor. O yüzden biz de teknolojiye ayak uydurmak için traktörlerimizi sürekli yeniliyoruz. Aynı zamanda yıllar içerisinde hem ekim ve biçim yapılan arazinin büyümesi hem de kullanılan ekipmanların değişmesi nedeniyle traktörlerimizi sürekli büyüttük. Örneğin; Ilk başladığımızda 95'lik traktör ile başlamıştık, şu anda 110'a geçtik. Markadan memnuniyet uzun yıllardır iş birliğine devam etmemize neden oldu. CaseIH'ın servis ve satış sonrası hizmetler konusunda da oldukça memnunuz. O yüzden bundan sonraki ihtiyaçlarımızda da TürkTraktör ve CaseIH ile yola devam etmek isteriz."

Referans müşteri: Demircan Tarım

CaseIH'ın Ankara bayiliğini üstlenen Ekin Traktör Yetkilisi Atanur Erdinç, Demircan Tarım'ın kendileri için önemli bir müşteri olduğunu ifade ederek, bölgede referans olabilecek büyük işletmelere veya çiftçilere traktör satmanın avantajlı bir durum olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi: "CaseIH traktörlerinin Türkiye'de satılmaya başladığı tarihlerde kurulan ilk bayilerden birisiyiz. Ankara'daki müşterilerimize hizmet veriyoruz. 2008 yılında traktör satışlarına başladığımızda bölgemizde bizlere referans olabilecek müşteriler aramaya başladık. Tabi bunu referans müşterilerin diye adlandırdığımız grubunun içerisinde köylerde önemli görevleri üstlenen muhtar, traktörünü seven ve bu konuda iyi araştırmalar yapan kişiler ve Demircan Tarım gibi bu işi büyük rakamlı ticari anlamda yapan müşteriler yer alıyor. İlk yıllarda farklı bölgelerde bu tarz müşteriler yakalamaya çalıştık. Bu kapsamda 2009 yılında Demircan Tarım'ın traktörlerini değiştirme istediği olduğunu öğrendik ve tanışmaya gittik. Ardından çalışmaya başladık ve uzun yıllardır iş ortaklığımız devam ediyor.

İhtiyaca uygun traktörler

Demircan Tarım'ın bölgede kendileri için önemli bir referans olduğuna dikkat çeken Atanur Erdinç, işletmenin yıllar içerisinde farklı beygir gücünde traktör ihtiyacı olduğunu kaydetti ve şöyle konuştu: “Demircan Tarım'ın yıllar içerisinde yaptığı tarımın şekli ve boyutu değişti. Haliyle bu değişimde yeni traktörlere ihtiyacı oldu. Bu ihtiyaçlarında da marka memnuniyetinden dolayı CaseIH markasına öncelik verdi. Bunun dışında bizlere bölgede ciddi referans oldu. Müşterimiz ayrıca tarım alanların ilaçlamasında ekili alanların daha az zarar görmesi için CaseIH traktörlerinde ince lastik kullanıyor. İnce lastik kullanımı bizim bölgemizde gelişmeye başladı. İlaçlama lastiği ile aynı traktörü kullanıp daha az alana zarar verebiliyorsunuz. Bu ince lastiğin artık çevre illerde de yaymaya uğraşıyoruz." Son olarak Türkiye'de bir traktör markasının başarılı olabilmesinin çok kolay olmadığına değinen Erdinç, CaseIH'ın yanında Koç Holding kuruluşu TürkTraktör gibi önemli bir firmanın olması büyük avantaj olduğunu söyleyerek sözlerine şu sözlerle tamamaladı: "CaseIH markası olarak Ankara traktör piyasasında 10 sene içerisinde rakamlarımızı fena bir yerlere getirmedik. Daha gidecek yolumuz var. Ürün gamımız en başta zayıftı ama şu anda yeni ürünlerle bunlarda desteklendi. Biz markanın geleceğinden eminiz. Bu tarz müşterileri yakalamakta işimizi kolaylaştırıyor. Biz CaseIH bayisi olarak tüm çiftçilerimizin yanındayız."

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap