Hattat Traktör pazardaki hedeflerini büyüttü

15 Mayıs 2018 Salı - 10:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Hattat Traktör pazardaki hedeflerini büyüttü
Hattat Traktör pazardaki hedeflerini büyüttü

Türkiye traktör pazarının önemli oyuncuları arasında yer alan Hattat Traktör, 17 farklı traktör dizaynı ve 350 farklı traktör varyasyonu ile Tekirdağ Çerkezköy'deki fabrikasında 50 – 110 beygir gücü aralığında yerli üretim gerçekleştiriyor. Kardeş firması Hema Endüstri’den temin ettiği parçalarla yerlilik oranını yüzde 90’a çıkaran firma, önemli traktör ihracatlarına da imza atıyor. 2018 TÜİK verilerine göre traktör sektörünün en çok satılan ilk 2 markası arasına girdiklerini ifade eden Hattat Traktör Genel Müdürü Duyşen Erdoğan ile bir araya geldik ve firmanın yeni dönem çalışmalarını ve hedeflerini konuştuk

Yerli üretim yapan bir firma olarak, kaç farklı model traktör üretiyorsunuz ve üretimde öncelikleriniz nedir?

Duyşen Erdoğan - Hattat Traktör Genel Müdürü

Bugün 17 farklı traktör dizaynı ve 350 farklı traktör varyasyonu ile Tekirdağ Çerkezköy'deki fabrikamızda 50 - 110 beygir gücü aralığında yerli traktör üretimi gerçekleştiriyoruz. Traktör üretiminde A'dan Z'ye gerekli olan tüm parçaları üreten bir firma olduğumuz için çiftçiler bize ayrı bir ilgi gösteriyorlar. Baktığınızda dökümden başlayıp, işlemesinden, montajına ve en son nihai ürüne gelene kadar traktör üretiminin tüm sürecinde yer alıyoruz. Bu durum müşteri içinde son derece önemli. Bir traktörün gerçekten yerli üretim olması, çiftçinin değer ve öncelik verdiği bir konu. Tabi yerli üretimin yanı sıra çiftçinin beklentilerine uygun iyileştirmeleri ve geliştirmeleri de yapıyoruz. Yani traktörleri sadece tek düze üretmekle kalmıyoruz, sürekli daha iyi nasıl geliştirebiliriz diye çalışmalar yürütüyoruz.

Çiftçilere yakın dönemde sunmuş olduğunuz yenilikler nelerdir?

Çiftçilerle yapmış olduğumuz ciddi araştırmalar sayesinde ilk hidrolik debriyajlı yerli traktörün üretimini gerçekleştirdik ve yine ilk 24 ileri +24 geri vites ve elektronik kumandalı hidrolik sistemi seçeneği bulunan transaxle'yi ürettik. Böylelikle tarım sektöründe hem yakıttan tasarruf hem de istenilen hız seçeneklerinde rahatlıkla kullanacakları uygun fiyatlı traktörler ürettik. Çiftçilerimiz bu özellikleri daha önce ancak ithal traktörlerde bulabilirken artık daha uygun maliyetle bizim ürettiğimiz yerli traktörü bulabiliyorlar.

 

Peki, çiftçiler Hattat Traktör'ü sizce neden tercih etmeliler?

Yerli üretici olarak çiftçilere diğer markalardan daha yakınız ve çiftçi ihtiyaçlarını analiz etme şansımız daha yüksek. Yani Çukurova’da ne yetişir, Konya ovasında toprak nasıldır, Erzurum’da çiftçi ne ister, Karadeniz’de ormancılık yapan müşterimiz ne ister, bunların hepsini çok iyi biliyoruz. Üretim yaparken bunları dikkate alıyoruz. Tabi bunun yanı sıra az önce belirttiğim gibi bizim çiftçilere sunduğumuz en büyük avantajımız traktör üretimi için gerekli olan kritik tüm parçaları kendimizin üretmesidir. Üretimimizi merak eden tüm çiftçilerimize fabrikamızın kapıları her zaman açıktır. İstedikleri zaman ziyaret edebilirler. Bunun haricinde çiftçilere yedek parça anlamında ciddi avantaj sunuyoruz. Çünkü parçaları biz üretiyoruz. Geçmiş dönemlerde bazı firmalar ürünü sattıktan sonra yedek parça bulunabilirliği konusunda çiftçilere zor günler yaşattılar. Tabi bu da çiftçi için büyük bir zarar oldu. Çiftçimiz aldığı traktörü uzun yıllar kullanıyor. O yüzden çiftçiler için parça bulunabilirliği ve satış sonrası hizmetler çok önemli bir konu. Bu anlamda çiftçiler Hattat markasına çok güveniyor. Tabi yıllar içerisinde çok çalışarak bu güveni artırdık. Çiftçimiz Hattat markasını tercih ettiğinde karşısında bir muhatap bulacağından son derece emin. Öte yandan çiftçilerimiz bizlere müşteri hattımızdan ve Whatsapp numaramızından ulaşıp şikayetlerini ve isteklerini sürekli iletebiliyorlar. Biz de bu isteklere mümkün olduğunda olumlu cevaplar vermeye çalışıyoruz. Ayrıca yerli üretici olduğumuz için döviz kurunun bu kadar yükseldiği bir ortamda fiyat anlamında da daha istikrarlı davranmaya çalışıyoruz. Çünkü çiftçinin alım gücü dolar ve euro aynı oranda artmıyor. Bu ve bunun gibi daha bir çok nedenden dolayı çiftçilerimiz tercihlerini Hattat markasından yana kullanıyor.

İhracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Çalışmalarınızda daha çok hangi ülkelere ağırlık veriyorsunuz?

İhracatta hali hazırda geniş bir ağımız var. Bunu daha da iyileştirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda yurt dışında 80'den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. 110 beygir üzerinde Valtra'dan ithal getirdiğimiz ürünlerimizi çiftçilere sunuyoruz. Onun dışında A85 ve A95 Valtra modellerini de lisanslı olarak Türkiye'de üretiyoruz. Bu nedenle Valtra markasıyla bir miktar ihracatımız var ama yüzde 90 civarındaki ihracatımızı Hattat markasıyla gerçekleştiriyoruz. Güney Amerika'dan Afrika'ya ve Batı Avrupa'dan Doğu Avrupa'ya hatta Uzak Doğu Asya'ya kadar olmak üzere bir çok pazara ihracatımız bulunuyor.

2017 yılı Hattat Traktör için nasıl geçti? 2018'e nasıl başlangıç yaptınız?

2017, aslında son derece rekabetin kıran kırana olduğu bir yıldı. Rakiplerimiz pazarda agresif fiyat politikaları sergiledi ama biz aynı fiyatlarla rekabet edecek bir cevap vermeden geçirdik. Tabi rakiplerimizde bu durumun para kaybettirdiğini görünce hemen düzeltmeler yaptılar. Biz bu dönemde ilk etapta üretimimizi ve pazar payımızı koruduk. Son çeyrekte artık herkesin fiyatları normal bir seviyeye getirmesiyle, biz de üretimimizi ve pazar payımızı artırmaya başladık. Yılın bitmesiyle birlikte de ilk 3 ayda pazara ikinci olarak giriş yaptık. Bu yükselişi sürdürmek ve kalıcı olmak uzun vadeli hedefimiz.

Traktör sektöründe geçen yıl yaşanan önemli bir gelişme (Ek gümrük vergisi) sonrasında birçok marka tarafından pazara ciddi yatırımlar yapıldı. Sizce bu yatırımlar pazardaki dengeleri değiştirir mi?

Aslında rakiplerimizin yatırım yapması sektör ve ülke için iyi bir durum. Hattat Traktör olarak bu rekabet içerisinde kendimizi geliştirmek zorundayız ve bunun için çalışıyoruz. Bundan önceki durum daha çok haksız rekabet yaratıyordu. Çünkü Hindistan'dan çok farklı standartlarda ürün getirilip, burada farklı standartlardan kastım çok düşük ücretlerde yapılan üretimler vardı orada ve Türkiye'de üretim yapan bir firma olarak bunlarla rekabet etmek bizim için daha zordu. Şimdi en azından şartlar eşitlenmeye başladı. Biz Hindistan'a traktör satarken zorlanıyorduk fakat onlar buraya rahat rahat ürün satabiliyordu. Artık şartlar eşitlendi. Ucuz traktör getirmek yerine gelip burada üretim yapmak durumundalar. Bunun sayesinde en azından eşit şartlarda rekabet etme durumu olacak. Tabi bu durum karşısında biz de gerekli yatırımlar yapacağız. Sonuçta ucuz başka pazarlarda üretilmiş ürünlerle rekabet etmek yerine, kaliteli üretimde rekabet etmek pazarı daha da yukarıya taşıyacaktır. Bu durum ülke çiftçisi içinde önemli bir gelişme.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap