SDF Grup, yatırımlarla beraber hedefini de büyüttü

15 Şubat 2018 Perşembe - 16:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

SDF Grup, yatırımlarla beraber hedefini de büyüttü
SDF Grup, yatırımlarla beraber hedefini de büyüttü

Bandırma'daki fabrikasının büyüklüğünü üç katına çıkartan ve şanzıman üretim hattını ekleyen SDF Grup, 2017'yi yatırım yılı olarak kapattı. Kısa vadede büyük hedeflere ulaşmak için Türkiye pazarına önemli yatırım yaptıklarını kaydeden SDF Grup Ticari Müdürü Mehmet Uzunköprü, “Yatırım sonrasında ürünlerin hazır olmasıyla 2019'da pazarda yüzde yüz ikinci olacağız, 2020'de ise birinciliği zorlayacağız” dedi

2013 yılında Türk traktör pazarına giriş yapan ve kısa bir süre içerisinde 6 bin seviyelerinde önemli satış adetlerine ulaşan SDF Group, Same Deutz - Fahr markaları ile Türk çiftçisinin traktör ve biçerdöver ihtiyacını karşılıyor. Yaptığı yeni yatırımlarla traktör pazarında ilk iki markadan biri olmayı hedefleyen firmanın Ticari Müdürü Mehmet Uzunköprü bir araya gelerek, SDF Grup'un yeni dönem yatırımlarını ve çalışmalarını konuştuk.

Mehmet Uzunköprü - SDF Grup Ticari Müdürü

İthal traktörlere getirilen ek gümrük vergisi kararının ardından SDF Türkiye'nin de içerisinde yer aldığı bazı firmalar, Türkiye'deki yatırımlarını hızlandırdı. Yatırımlarınız şu anda ne aşamada, detaylarından bahseder misiniz?

SDF Grup olarak öncelikle ülke ekonomisi ve sektörün büyümesi açısından yapılacak her türlü hamleyi olumlu karşılıyoruz. Geçen yıl Ocak ayında alınan kararla ithal traktörlere ek vergi getirildi. Bu kararın bizi olumsuz etkilemesine rağmen çok fazla üzerinde durmadık. Çünkü; Türkiye'ye inancı ve yatırım yapma hevesi içerisinde olan bir grubun içerisindeyiz. Bu anlamda da getiren vergiyi, pozitif düşündük ve Türkiye'deki mevcut fabrikamızın kapasitesinin üç katına çıkarılmasının kararını hızlı bir şekilde aldık ve uygulamaya koyduk. Zaten geçmişteki fabrika potansiyelimizin neredeyse tamamını Türkiye'de satar hale gelmiştik. Artık daha fazlasına ihtiyaç vardı. Hem müşterilerimiz hem de bayilerimiz ve çalışanlarımız daha fazlasını istiyordu. Çıkan vergi kararını artıya çevirerek ve tüm bu kriterleri değerlendirerek yeni bir fabrika yatırımına başladık. Ağustos 2016'da başladığımız inşaat çalışmaları şu anda neredeyse bitme aşamasına denk geldi. Çok kısa sürede çok büyük bir iş yaptık. Sadece fabrika değil, fabrikayla beraber şanzıman hattımızı da kurduk. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde hem kapasitesi artmış hem de teknolojisi değişmiş ve yerli şanzımanın Türkiye'de üretildiği bir çalışmaya imza atacağız.

Bu yatırımla beraber SDF Türkiye'nin pazardaki konumu sizce değişecek mi?

Biz agresif olmaya devam edeceğiz. Yaklaşık 2013 yılının Şubat ayında başladığımız bu filmin devamı daha da mutlu olacak. Çünkü SDF Grup olarak pazarda ilk iki markadan biri olmayı hedefledik. Şu an için birinci veya ikinci demek istemiyorum. Çünkü gelecek dönemde belki ikincilikte yetmeyecek, birinci olacağımız dönemi hep beraber göreceğiz. Onun için yatırımlarımızı sürekli artırıyoruz. Hedefimiz pazardaki ilk iki markadan biri olmaktır. Bütün çalışmalarımız bu hedef doğrultusunda hız kesmeden devam ediyor. Yeni yatırımlarımızın esas amacı da pazara sunacağımız donanımlı ve kaliteli yerli ürünlerle müşterilerimizin ihtiyaçlarını birebir karşılamaktır. Eğer ihtiyaçları tam olarak karşılarsak pazarda ilk ikiye giden yolda da müşterilerimizi SDF'yi tercih ederek bize büyük destek sağlayacaktır.

Yatırımlarınızda teknoloji ve inovasyon konusunda bir çalışmanız olacak mı?

Evet kesinlikle olacak. Çünkü traktör artık tamamen iş makinesi gibi algılanmaya başladı. Traktörü ne kadar teknolojik ve düzgün ürün haline getirirseniz çiftçilere daha fazla verim sağlamış olursunuz. Onun için yeni buçuklu vites 30 -15 şanzımanı ilk defa yerli bir modele 4E ve Dorado serimize adapte ettik. Buçuklu vites seçeneği yerli ürünler içerisinde çok büyük bir özellik olarak ortaya çıktı. Biz hala inatla çok kaliteli ve teknoloji donatılmış traktörleri pazara sunmak istiyoruz. Maliyetleri daha da yüksek olmasına rağmen traktörlerimize enjeksiyonlu motorlar koyuyoruz. Bu motorlar ciddi anlamda teknolojinin traktörde ulaştığı noktayı göstermede oldukça önemli. Bunun yanı sıra ergonomiye de büyük yatırımlar yapıyoruz. Bununla ilgili yeni kabin standartlarının belirlenmesi ve yeni kumanda kollarının adaptasyonlarıyla ilgili çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. 2018 yılında biz sadece fabrika yapmıyoruz. Fabrikayla beraber önümüzdeki dönemde 4-5 yeni ürünün lansmanını da aynı anda yapacağız. Ürünümüzün kalitesine inanıyoruz. Bu anlamda da önümüzdeki yılın tamamen ürünün özelliklerinin öne çıkacağı yıllar olacağını düşünüyoruz.

Türk traktör pazarı 2017 yılını nasıl kapattı? 2018'de pazarı neler bekliyor?

Geçen yıl pazara baktığımızda, satış adetleri 2016'dan yüzde 6 daha yukarıda gerçekleşti. Yani traktör sektörü yaklaşık 73 – 74 bin aralığında yeni rekorunu kırdı diyebiliriz. Fakat burada şuna bakmak gerekiyor, “Pazarda gerçekten bu kadar adetler satıldı mı?, Müşteriye ulaştı mı? ve aktif olarak tarımda kullanılıyor mu?” Bence en önemli konu bunlar. Açıkçası geçen yıl pazarda 73 bin traktörün satıldığı bir hava yoktu. Daha çok müşterilerin ihtiyacı olan traktörü almasının dışında sanki mecburiyetten traktör alıyormuş gibi bir durum söz konusuydu. Bu da pazarı büyüttü gibi görünüyor. Gönül isterdi ki tüm çiftçiler istediği özellikteki traktörleri alabilsin ve buna uygun ekipmanı kullanarak işlerini devam ettirebilsin ve verimliliklerini artırabilsin. Gönlümüz ve temennimiz bu yönde. 2018 yılında pazarın yine aynı şekilde geçmesini bekliyoruz. Bu seviyeler artık çok aşağıya gelecek gibi görünmüyor. Genel olarak baktığımızda 73-74 bin aralığı ile Türk traktör parkının dünya sıralamasında dördüncülük pozisyonunu koruyacağını söylemek mümkün. (Hindistan, Çin, Kuzey Amerika ve Türkiye traktör pazarı dünyanın dört büyük pazarı arasında yer alıyor.)

 

2017'de SDF'nin satış adetleri nedir? Hangi modeliniz veya modelleriniz çiftçiler tarafından yoğun ilgi gördü?

SDF olarak 2017'de son 3 yılda yakaladığımız 6 bin trendini koruma yoluna gittik ve şu anda 6 bin seviyelerini tekrar yakaladık. Bu zaten üretim kapasitemizinde ulaştığı noktaydı. Bundan sonraki hedefimiz10 bin adetler. Zaten yatırımın temelinde de 10 bin adete çıkmanın yolları var. Bu anlamda sektörün genel kapasitesi bizim üretim gücümüzü karşılayacak gibi görünüyor. Çiftçilerin tercih ettiği model ve beygir aralarına bakacak olursak; Türkiye'de şu anda ortalama beygir gücü 65-66 aralığında görülüyor. Dünya'ya ve Avrupa'daki en yakın komşularımıza baktığınızda ise ortalama beygir gücü 100'ün altına düşmüyor. Şimdi buradan yola çıkarak Türkiye'ye geri dönecek olursak. Son dönemde Türk çiftçisinin genel tercihi daha düşük beygir traktörler oluyor. Fakat SDF Grup olarak 2017'de farklı bir davranış şekli ortaya koyduk ve yeni serilerimiz 4E ve Dorado'da 75 ve 80 beygirlere ağırlık verdik. Bu modellerimiz çiftçiler tarafından ciddi ilgi gördü. Bu nedenle 75 ve 80 beygirlik traktörleri daha çok sattığımızı söyleyebiliriz. Yeni serimizdeki kabin donanımı çok üst safhada olduğu için de yine satışlarımızın ağırlığı kabinli traktörler oldu. Same tarafında bahçe serisine olan ilgi her geçen gün artıyor. Çünkü çiftçilerimize çok özellikli traktörler sunuyoruz. Bu anlamda bahçe segmentinde Same'nin öne çıktığını söylemek mümkün. Genel ağırlığa baktığınızda Türk çiftçisinin hayatına yavaş yavaş çift çekerli traktörler girmeye başlıyor.

SDF'nin 2018 yılı hedefleri nedir? Pazarda nasıl bir konumda yer almayı planlıyor?

SDF Grup, Türk traktör pazarına hem yönetim hem de yatırım ve ürün anlayışıyla çok ciddi anlamda bir katma değer sağlıyor. Yatırımların ülkeye olan değerine baktığımızda sadece dört tane duvarın geliyor olması değil, daha çok ülkenin teknolojik ürünlerinin oluşması ve traktör sektörünün daha üst noktalara gelmesinde çok ciddi anlamda bir rolü var. SDF Grup, sadece Türk çiftçisinin üzerinden para kazanmak amacıyla yola çıkmış bir grup değil. Tamamen burada ürünle yoğrulmuş. Ürünü kendi hayatının bir parçası olarak görmüş bir gruptan bahsediyoruz. Bu anlamda üretilen her yeni bir üründe kalite ve özveriyi görmek mümkün. SDF Grup, Türkiye için ciddi bir kazanç. Türkiye'de yaklaşık 5. yılımızı bitiyoruz. Kısa süre içerisinde pazarda çok ciddi anlamda takip edilen bir grup olduk. Bu da ürünlerin çok başarılı olması ve müşterilerin bu ürünleri sevmesi ve örnek göstermesiyle oldu. 2018 yılında fabrikamızın kapasitesinin artması ve şanzıman hattının kurulmasından sonra ürünlerin hazır olmasıyla koordineli olarak 2019'da pazarda yüzde yüz ikincilik, 2020'de ise artık iki mi olur yoksa bir mi olur onu hep beraber göreceğiz. SDF olarak kısa vadede büyük hedefler koyduk. Bundan dolayı pazarda birinciliği zorlayacağız. Şu anda çok ciddi anlamda sahada Deutz Fahr ve Same markalarına yoğunlaşma var. Gözlerin bizim üzerimizde olmasından mutluyuz.

Traktörün yanı sıra biçerdöver pazarındaki durum nedir?

Biçerdöver pazarı 2009 ile 2013 yılları arasında popüler dönemini yaşadı. Bu yıllarda pazar, hep yukarıya çıktı ama 2013'ten sonra maalesef sektörü yönlendirebilecek markalardaki düşüşlerle beraber biçerdöver pazarı da her yıl orantılı bir şekilde düştü. Şu anda satış adetleri anlamında 2008 yılına döndük diyebilirim. Yani 350-420 adet arasında biçerdöverin satıldığı yıllara döndük. Biçerdöver tarafındaki temel problemin tamamen finansman ve kredi olduğunu söylemek mümkün. Biçerdöver pazarının bir şekilde yeniden 600 adetlere çıkması gerekiyor.

Biçerdöver pazarına sunduğunuz modeller nedir?

SDF Grup olarak, Deutz Fahr markasıyla biçerdöveri Türkiye'ye getirdik ve yaklaşık 3 yıl içerisinde pazarda ikinci marka olduk. Çok kısa bir sürede önemli bir başarı sağladık. Şu anda pazarda ikinci markayız. Biçerdöverde Deutz -Fahr markasının geçmişi çok eskiye dayanıyor. Alman teknolojisi ile üretilmiş ve daha çok performansıyla öne çıkan makinelerimizde kullandığımız motordan kaynaklı olarak yakıt sarfiyatı oldukça düşük. Makinemizden tüm kullanıcılar çok memnun. Şu anda 5 ve 6 sarsaklı olmak üzere yaklaşık 12 model biçerdöverle sektördeyiz. Her kesimin ihtiyacı olan biçerdöverler ürün gamımızda mevcut. Türkiye pazarı için ürettiğimiz 5 serisi modelimizde piyasada oldukça ilgi görüyor. 5 sarsaklı ve daha küçük kapasiteli biçerdöverimizi, kendi çiftliklerinde biçerdöver bulundurmak isteyen çiftçilerimize sunuyoruz. Onun haricinde geçen sene C6205 serimiz ciddi anlamda öne çıktı. Biz 40'ın üzerinde biçerdöver teslimatı yaparak pazarda ikincilik konumumuzu sürdürdük.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER