Çiftçi ihtiyaçları üretimi şekillendiriyor

27 Aralık 2017 Çarşamba - 11:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Çiftçi ihtiyaçları üretimi şekillendiriyor
Çiftçi ihtiyaçları üretimi şekillendiriyor

Türkiye'nin en fazla tarım alanına sahip olan Konya'da tarım makineleri üretimi gerçekleştiren Tarımsan, ürünlerini çiftçilerin ihtiyaçlarına yönelik geliştiriyor. Tarımla uğraşan tüm çiftçilerin Tarımsan markasını tanıması için var gücüyle çalışan firma, 2018 yılında ihracat çalışmaları üzerine yoğunlaşmayı planlıyor

Konya'da kurulan ve 2012 yılında tarım makineleri sektöründeki faaliyetlerine başlayan Tarımsan Tarım Makineleri, üretimlerini çiftçi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak şekillendiriyor ve kaliteden asla taviz vermiyor. Müşterilerine toprak hazırlama grubu içerisinde yer alan rotovatör, goble, çizel patlatma ve çapa makinelerini sunan firma, 2018 yılı içerisinde ihracat çalışmalarına ağırlık vererek iç ve dış pazarda bilinirliğini artırmayı hedefliyor.

Şaban Büyükeken - Tarımsan Tarım Makineleri Yöneticisi

Kaliteli ürün

2009 yılında tarım sektörüne adım atan ve farklı markalarda satış yöneticisi olarak çalışan firmanın kurucusu Şaban Büyükeken, 2012 yılında Tarımsan'ı kurarak tarım makineleri üretmeye başladı. 2014 yılında yaşanan olumsuzluklar nedeniyle üretim çalışmalarına ara vermek zorunda kalan Büyükeken, gerekli alt yapı çalışmalarını tamamladıktan sonra ürün grubunu çeşitlendirerek 2017 yılında yeniden üretime başladıklarının altını çizerek şunları söyledi: "Uzun yıllardır tarım ve traktör sektöründe çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Farklı markalarda farklı pozisyonlarda görev yaptım. Sektör içerisinde uzun bir zaman geçirdikten sonra artık tarım makinesi üretme kararı aldım ve 2012 yılında Tarımsan Tarım Makineleri'ni kurdum. Firmayı kurduktan sonra 2013 yılında markamızın tescilini aldım. Fakat, o dönemlerde bazı olumsuzluklar yaşadık ve 2014 yılında üretimimize ara vermek zorunda kaldık. Ama bu işin peşini hiç bir zaman bırakmadım. Piyasaya kaliteli ürünler sunmak için sürekli koşuşturdum. Sonrasında gerekli alt yapımızı tamamladık ve ürün grubumuzu çeşitlendirerek biraz daha şanzımanlı gruba yönelerek 2017 yılında üretime yeniden başladık."

Hedef: ihracat

Çiftçinin ne istediğini bilmenin çok önemli olduğunu ve bu doğrultuda üretim yapmanın kendilerine avantaj sağlayacağını aktaran Firma Yöneticisi Büyükeken, üretimde önceliklerinin çiftçi istekleri ve kalite olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Yerli üretim yapan bir firma olarak kurulduğumuz dönemden itibaren zorluklarla karşı karşıyayız. Hammaddenin pahalı olması ve zamlar bizi gerçekten yordu. Ama işimizi seviyoruz. İşimizi sevdiğimiz için de kalitemizden taviz vermeden, karlarımızdan fedakarlık ederek üretimlerimize devam ediyoruz. Şu anda ürün portföyümüzde toprak hazırlama grubu ve çapa makineleri üzerine yoğunlaştık. Amacımız, çiftçinin ne istediğini bilmek ve ürünlerimizle çiftçilerin ihtiyaçlarına cevap vermektir. Çiftçiler bizim için çok değerlidir. Bu bağlamda üretimlerimizi çiftçilerin çiftçilerin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda belirliyoruz." Iç piyasada yavaş yavaş isimlerini duyurmaya başladıklarını aktaran Şaban Büyükeken, asıl hedeflerinin ihracat yaparak Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Büyükeken, "Uzun yıllar önce kurulduk ama çalışmalarımıza yakın zamanda ağırlık vermeye başladık. Bu kısa süre içerisinde de pazarda olumlu geri dönüşler aldık. Yavaş yavaş iç pazarda çiftçilerimiz ürünlerimizi tanımaya ve kullanmaya başladı. Kısa zaman içerisinde de üretim kapasitemizi artırarak rotamızı dış pazara çevireceğiz. İhracat bizim için oldukça önemli. Bu yüzden bir an önce ihracat çalışmalarına ağırlık vereceğiz ve tarımla uğraşan tüm çiftçilerimizin Tarımsan markasını tanıması için var gücümüzle çalışacağız" dedi.

Toprak hazırlama ve çapa

Şu anda Tarımsan Tarım Makineleri'nin ürün grubu içerisinde çaba makineleri, çizel patlatma, goble ve rotovatörün yer aldığını aktaran Firma Yöneticisi Büyükeken, ürünlerle ilgili şunları söyledi: "Toprak hazırlama grubu içerisinde goblelerimiz bulunuyor. Bu ürünümüz özellikle sürülmemiş tarlalarda yoğun olarak toprak hazırlamada kullanılıyor ve toprak işlemeye uygun hale geliyor. Goblelerimiz çiftçiye zamandan ve yakıttan büyük avantaj sağlıyor. Bunun yanı sıra toprak çizel patlatma makinelerimiz var. Bu ürünlerimizde yerin katmanlarında bulunan sert tabakayı kırmak ve toprağı hazırlamak için kullanılıyor. Ürün portföyümüzde bulunan çaba grubunda oldukça iddialıyız. Bu grup içerisinde 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 9 sıralı pamuk, mısır, ayçiçek, kimyon, haşşaş, biber, lavanta, şeker pancarı ve fasulye gibi ürünlerin daha iyi yetişmesi için verimli olması için çapa makineleri üretiyoruz. Sıra ekimi yapılan her türlü ürün için çapa makinesi üretmekteyiz. 2018 yılı içerisinde de yaklaşık 300-350 adet makine üretmeyi planlıyoruz."

Servis ve yedek parça

Yeniliğe ve değişikliğe en kısa sürede cevap veren bir firma olduklarını dile getiren Firma Yöneticisi Şaban Büyükeken, "İşimizi bilinçli yapıyoruz ve çiftçimizin ne istediğini iyi biliyoruz" dedi ve servis hizmetiyle ilgili şunları ekledi: "Her zaman servis hizmeti ve yedek parçasıyla ürünlerimizin arkasındayız. Türkiye'deki yedek parça ve servis çalışmalarımızı bayilerimiz üzerinden yürütüyoruz. Ürün verdiğimiz bayilerimize servisiniz mevcut mu? veya çalıştığınız servis var mı? diye talepte bulunuyoruz. Çalıştığımız bayilerin zaten ağırlıkla kendi servis ve yedek parça stokları bulunuyor. Sattığımız makinelerin özellikle şanzımanlı ürünlerin yedek parçalarının bayilerimizin stoklarında bulunmasına özen gösteriyoruz ve bu konuda gerekli destekleri sağlıyoruz. Yakın bölgelerdeki problemlere ise firmamızın bünyesinde bulunan servis ekibi hizmet veriyor. Amacımız, bizim makinemizi kullanan çiftçilerimizin hiç bir şekilde mağdur olmaması sağlamak ve onlara anında hizmet sunmaktır."

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER