Tümosan 41’inci yılını kutluyor

20 Aralık 2017 Çarşamba - 16:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Tümosan 41’inci yılını kutluyor
Tümosan 41’inci yılını kutluyor

Çiftçilerin ‘yerli ve milli güç’ olarak nitelendirdiği Tümosan, 41’inci yılını Türkiye’nin dört bir yanındaki satış ve servis bayileri ile bir araya gelerek kutladı. Yeni stratejilerini bayi teşkilatıyla paylaşan Tümosan, yurt dışından alınan yedek parçaları 2018 yılı itibariyle Konya’da üreterek ve aynı zamanda yerli üreticiden de destek alarak yüzde yüz yerli üretim yapmaya hazırlanıyor

41 yıl önce devlet tarafından Türkiye'nin ilk yerli ve milli motorunu üretmek üzere kurulan Tümosan, uzun yıllar sadece ürettiği motorları yurt içi ve yurt dışına sattı ve 1980’li yılların sonunda traktör üretmeye başladı. 2004 yılına kadar sadece üç farklı modelde, traktör üretip, satan firma, asıl traktör üretimine ise 2004 yılındaki özelleştirme sonrası Albayrak Holding bünyesine dahil olmasıyla başladı. 2004 yılından sonra da büyük bir hızla gelişen ve değişen Tümosan, geçmişten günümüze 50 HP’den 115 HP’ye, 10 farklı seride 268 model bahçe ve tarla traktörü üretimiyle Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip yerli marka konumuna geldi. Traktör üretiminin yanı sıra motor üretiminde de başarılar elde eden Tümosan, dünya üzerinde 200 bin adedin üzerindeki araca motor üretiyor.

Yüzde 100 yerli sermayeli milli Tümosan

 

Son beş yıldır düzenli büyüyen ve dünyanın en büyük dördüncü traktör pazarı olan Türkiye’de yer alan Tümosan, pazarda ikinci üretici olarak konumlanıyor. Yüzde 100 yerli sermayeyle kurulan, Türkiye’nin kendi motorunu kendisi üretebilen tek traktör üreticisi olan Tümosan, 2017 yılında bir önceki yılla karşılaştırıldığında en yüksek üretim ve satış oranını yakaladı ve bir önceki yılla kıyaslandığında üretimini yüzde 16, satışlarını ise yüzde 22 oranında artırdı. 41. yıl kutlamaları kapsamında düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanına yayılan bayi teşkilatının bir araya geldiği toplantıda konuşan Tümosan Genel Müdür Yardımcısı Serhun Olgun, 2017 yılıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “2017 yılı başında, hükumetin dış ticaret açığını kapatmak için bir dizi tedbirler aldı. Ağırlıklı olarak Uzak Doğu’dan gelen ve haksız rekabete yol açan traktör, motor ve transmisyonlara ek vergiler getirildi. Bu gelişmeler Tümosan’a olumlu yansıdı. Tümosan olarak yerliliğe büyük önem veriyoruz. Bu nedenle yurt dışından alınan parçaları, Konya’daki fabrikamızda üretmeye başlayacağız ve bu konuda yerli üreticilerden de destek alacağız. Ayrıca 41’inci yılımızı yüzde 100 yerli ve milli bir marka olarak kutluyoruz. Tümosan, 2017 yılında 73 fuar, 57 fabrika gezisi, 53 tarla günü, müşteri ve çiftçi ziyaretleri gerçekleştirdi. Böylece bir yılda 20 bine yakın çiftçiye ulaşmış, onları dinlemiş ve beklentilerini öğrenmiş oldu.” Çiftçilerin istek ve görüşleri doğrultusunda yüksek kalite ve teknolojik donanıma sahip ürünler üretme vizyonuna sahip olduklarını dile getiren Tümosan Genel Müdür Yardımcısı Serhun Olgun “Müşterilerimizin beklentilerini anlamak ve uygun çözümler geliştirmek bizim önceliğimiz. Bu nedenle yıl içinde hem bizler sahada çiftçimizi ziyaret ediyoruz hem de onları fabrikamızda ağırlıyoruz. En önemlisi de fırsat bulduğumuz her ortamda, mühendislerimizle beraber çiftçimizi dinlemeye özen gösteriyoruz. Başarımızın temelinde müşterimizi dinlemek ve onların beklentisine uygun kalite standardı yüksek ürün ve hizmet sunmak yatıyor” dedi.

 

Tümosan'a en iyi tasarım ödülü

Tümosan, çiftçilerin hayatını kolaylaştıran tasarımlarıyla da dikkat çekiyor. Traktör kabinlerinin tasarımında Endüstriyel Tasarımcı Onur Eryiğit ile çalışan Tümosan, Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri kapsamında Yatırım Ürünleri ve İş Alet ve Makineleri dalında en iyi tasarım ödülünü aldı. Ödüle layık görülen tasarımlar, 5200N bahçe traktörü serisi ve 8100 tarla traktörü serisi oldu. Alınan ödüllere ilişkin bir açıklama yapan Tümosan Genel Müdürü Kurtuluş Öğün “Tümosan olarak, çiftçilerimiz için en kaliteli ve en güvenilir traktörleri tasarlıyor, onların ihtiyaçlarına göre yeniliyor ve AR-GE çalışmalarına devam ediyoruz. Beraber yol aldığımız sevgili Onur Eryiğit de tasarımları ile çiftçimizin hayatını kolaylaştıran tasarımlara imza attı ve traktörlerimizin ödül almasını sağladı. Bu gururu bize yaşattığı için kendisine teşekkür ediyoruz” dedi. Endüstriyel Tasarımcı Onur Eryiğit ise Tümosan traktör tasarımları ile aldıkları ödüllerden memnuniyet duyduklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Tasarımlarımızı, Tümosan’ın geçmişten gelen tecrübelerinden ve gelecekteki çağdaş çizgilerinden kesitler sunmayı hedefleyerek yaptık. Konsept çalışmalarına 2014 yılında başladığımız ve ürün gamını oluşturduğumuz traktör serilerinden 5200N ve 8100 en iyi tasarım ödülünü aldı. Bize inandıkları ve tüm süreç boyunca desteklerini bizden esirgemedikleri için Tümosan yönetimine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.”

Başarının anahtarı SSH ve servis

Antalya’da düzenlenen toplantıda Türkiye’nin dört bir yanındaki 405 servisi ile bir araya gelen Tümosan, yıllık satış sonrası servis toplantısını gerçekleştirdi. Tümosan Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Mevlüt Nalçakan’ın açılış konuşması ile başlayan toplantı Tümosan Genel Müdür Yardımcısı Serhun Olgun’un sunumuyla devam etti. Türkiye’nin dört bir yanına yayılan Tümosan servisleri ile çiftçilerin her zaman yanında olduklarını aktaran Olgun, sadece traktör üretmenin yetmediğini, satış ve satış sonrası hizmetlerin çiftçiye ulaşmada çok değerli olduğunu vurguladı. Olgun 41 yıllık başarının arkasında satış sonrası servislerin özverili çalışmalarının yattığını da söyleyerek, müşteri memnuniyetinde gelinen noktanın Tümosan servisleri sayesinde olduğunun altını çizdi. Hem Türkiye hem de dünya tarım ve traktör sektöründeki gelişmelerin aktarıldığı toplantı kapsamında, Yönetim Bilgi Sistemleri Yetkilileri tarafından servis portalı hakkında bilgiler verildi, yetkili servislerin soruları yanıtlandı. Diğer taraftan Tümosan ürün gamı ve yeni projeler hakkında bilgi paylaşımı yapıldı. Servis yapılanmasının yanı sıra pazarlama faaliyetleri de katılımcılara aktarıldı. Toplantıda ayrıca Tümosan yönetimi ve servislerin katılımıyla beraber 2017 yılı değerlendirildi, 2018 yılına yönelik öngörüler paylaşıldı ve servislerin soruları yanıtlanarak, beklentileri dinlendi ve fikir alışverişi yapıldı. Müşteri memnuniyetinin daha da artırılması için etkili iletişim ve beden dili konusunda da Yrd. Doç. Zeki Yüksekbilgili tarafından bir çalıştay yapılan toplantı, gala yemeğinde düzenlenen ödül töreni ile son buldu. Törende hem 20 yıl ve üzeri hizmet sunan servislere plaketleri takdim edildi hem de Kurumsal Yapıya Uyum, Müşteri Memnuniyeti ile Yönerge ve Prosedüre Uyum kategorilerinde ilk dörde giren servislerle ödülleri paylaşıldı.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap